سلامت و زیبایی

درمان آفتاب سوختگی با روغن نارگیل

درمان آفتاب سوختگی با روغن نارگیل

همه ما میدونیم ماندن زیر نور آفتاب به مدت طولانی میتواند عواقب دردناکی داشته باشد. البته همه ما چنین تجربه ای را داشته ایم. شاید شما مدت زمان طولانی در استخر رو باز یا ساحل تفریح می کنید و ممکن هست بعضی وقت ها فراموش کنید که ضدآفتاب بزنید. یا این که برای مدت طولانی بیرون بروید و فراموش کنید ضد آفتابتان را تمدید کنید. در هر صورت هر از چندی تجربه آفتاب سوختگی بسیار معمول است.

آفتاب سوختگی، مانند هر نوع سوختگی دیگر، می تواند بسیار دردناک و ناراحت کننده باشد. اشعه ماورا بنفش علائمی مانند التهاب، قرمزی، درد، خارش و پوسته پوسته شدن ایجاد می کند. در موارد شدید، آفتاب سوختگی ممکن است عفونی شده یا منجر به زخم دائمی شود.

پیشگیری از آسیب های آفتاب بر روی پوست همیشه بهترین راه حل است، چون قرار گیری در معرض اشعه ماورا بنفش می تواند منجر به تغییرات غیر طبیعی در پوست شما شود از آن جمله می توان به ضایعات پیش سرطانی و حتی سرطان پوست اشاره کرد. طبق تحقیقات اگر یک فرد در طول زندگی خود پنج بار دچار آفتاب سوختگی شود احتمال ابتلای وی به سرطان پوست، دو برابر می شود.

حتی بدون درنظر گرفتن سرطان پوست، هنوز هم لازم به یادآوری است که قرار گیری در معرض آفتاب زیاد، یکی از بزرگترین دلائل پیری زودرس و سایر مشکلات پوستی است.

بررسی های میدانی نشان دادند که آفتاب سوختگی هایی که در دوران کودکی به وجود می آیند می توانند علت بروز پیری زودرس  یا سرطان پوست در سنین بزرگسالی باشند.

در این میان خبر خوب این است که درمان های خانگی فراوانی برای آفتاب سوختگی وجود دارد. اگر دچار آفتاب سوختگی شده اید احتمالا خبر خوشحال کننده ای برای شما خواهیم داشت، و آن این است که روغن نارگیل می تواند تسکین چشمگیری برای مشکل شما ایجاد کند. روغن نارگیل محصولی ارزان قیمت است که در آشپزخانه بسیاری از ما یافت می شود.

روغن نارگیل

روغن نارگیل چیست؟

روغن نارگیل از قسمت گوشتی و سفید رنگ میوه نارگیل به دست می آید. روش های متنوعی برای استخراج روغن نارگیل وجود دارد، به همین دلیل می توانید انواع مختلف روغن نارگیل را در قفسه های فروشگاه ها پیدا کنید. سالم ترین نوع روغن نارگیل، نوع فرابکر و تهیه شده به روش پرس سرد می باشد چون با این روش خالص ترین روغن تولید می شود و حرارت هیچ گونه آسیبی به آن وارد نمی کند.

برخللاف روغن های سنتی، مثل روغن زیتون یا روغن کانولا، روغن نارگیل در دمای اتاق به حالت جامد است و دلیل این امر هم دمای ذوب بالاتر این روغن است که باعث پایداری بیشتر آن می باشد.

اگرچه روغن نارگیل فواید بسیاری برای سلامتی داشته و در سال های اخیر هم محبوبیت زیادی پیدا کرده، اما متخصصان پیشنهاد می کنند از این روغن در مقادیر بسیار کم استفاده کنید چون این روغن نوعی چربی اشباع شده به حساب می آید.

از مزایای روغن نارگیل به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • افزایش HDL یا کلسترول خوب در بدن
 • جلوگیری از بیماری های کبد
 • کنترل قند خون
 • کاهش سطح استرس
 • تسکین بیمار های آسمی
 • کمک به کاهش وزن

علاوه بر موارد بالا روغن نارگیل به عنصر محبوب صنعت زیبایی تبدیل شده، میتوان از آن به عنوان مرطوب کننده پوست و نرم کننده مو استفاده کرد. بسیاری از افراد از روغن نارگیل به عنوان پاک کننده آرایش هم استفاده می کنند. همچنین روغن نارگیل را می‌توان با ترکیبات دیگر مخلوط کرد تا ماسک خانگی یا اسکراب طبیعی ساخته شود. به عنوان از مثال ترکیب روغن نارگیل و شکر یک اسکراب فوق العاده به دست می آید.

 چرا روغن نارگیل برای آفتاب سوختگی مفید است؟

متاسفانه، بسیاری از تحقیقات صورت گرفته بر روی آفتاب سوختگی، به طور خاص بر روی روغن نارگیل تمرکز ندارند. اما بعضی از مواد موجود در روغن نارگیل مورد بررسی قرار گرفته و دارای خواص مفیدی هستند که می تواند برای درمان آفتاب سوختگی مفید فایده باشند.

درست مثل سایر روغن ها، روغن نارگیل ماده ای غنی از لیپید است. در سال 2012 آکادمی پزشکان خانواده امریکا مطالعه ای را منتشر کرد که در آن بیان شده بود لوسیون ها یا پماد های حاوی چربی بالا می توانند ترمیم پوست های آسیب دیده پس از آفتاب سوختگی را تسریع کرده و خشکی پوست را کاهش دهند. بنابر این اگرچه این مطالعه متمرکز بر روی روغن نارگیل نیست اما با نتیجه گیری از مطالب آن متوجه می شویم که به طور کلی لیپید ها مواد عالی برای تسکین و درمان سوختگی ها هستند.

مطالعات دیگری نیز نشان دادند که روغن نارگیل دارای خواص ضد التهابی، ضد درد و تب بر است. این یافته ها این واقعیت را نشان می دهند که روغن نارگیل بکر می تواند درد، تب و تورم را هنگام استفاده بر روی جراحت کاهش دهد. این خصوصیات می توانند برای درمان هر نوع سوختگی مفید باشند.

روغن نارگیل حاوی موادی مثل اسید لوریک، اسید کاپریک و اسید کاپریلیک است. اینها اسید های چرب با زنجیره متوسط هستند که ثابت شده دارای خواص ضد میکروبی می باشند. تحقیقات نشان داده که روغن نارگیل برای محافظت بدن در برابر بسیاری از انواع باکتری ها و قارچ ها موثر است.

متاسفانه مکانیزم دقیق ضد میکروبی روغن نارگیل مشخص نیست، اما محققان این نظریه را مطرح کرده اند که اسید های چرب با زنجیره متوسط ،که در بالا ذکر کردیم، در روند رشد باکتری ها دخالت کرده و ساختار سلولی انها را از بین می برند و موجب مرگ این میکروارگانیسم ها می شوند.

به طور خاص اسید لوریک، پتانسیل ضد عفونی کننده قدرتمندی دارد. این اسید وقتی با ماده طبیعی دیگری به نام گلیسرول ترکیب شود، به مونو گلیسرید تبدیل می شود، تحقیقات نشان داده اند که این ماده قدرتمند ترین ماده ضد میکروبی و ضد عفونی است که در روغن نارگیل به وفور یافت می شود. اگرچه روغن نارگیل به اندازه پماد های آنتی بیوتیک قوی نیست، اما به عنوان یک گزینه طبیعی برای درمان افراد مبتلا به عفونت و آسیب دیدگی های خفیف پیشنهاد می شود.

علاوه بر موارد بالا روغن نارگیل ماده ای بسیار مرطوب کننده است. ثابت شده که روغن نارگیل در بین سایر روغن ها برای درمان مشکلات ناشی از خشکی پوست مثل اگزما قدرتمند تر است. خاصیت آبراسنی روغن نارگیل می تواند علائم آفتاب سوختگی را تسکین دهد.

همچنین روغن نارگیل سرشار از آنتی اکسیدان است. روغن نارگیل حاوی پلی فنول، ویتامین E ، ویتامین K وآهن نیز است. آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد که اتم های ناپایداری هستند مبارزه می کنند. آنتی اکسیدان های موجود در روغن نارگیل دلیل دیگری هستند که ثابت می کنند این ماده تاثیر زیادی در برابر آفتاب سوختگی از خود نشان می دهد.

نحوه استفاده صحیح از روغن نارگیل

تاکنون متوجه شده اید که روغن نارگیل فواید بسیاری دارد و می توانید از آن برای درمان آفتاب سوختگی استفاده کنید. با این حال طبق نظر متخصصین استفاده از روغن نارگیل یا هر نوع روغن دیگر بلافاصله پس از سوختگی کار اشتباهی است چون این کار باعث می شود حرارت در پوست شما به دام بیفتند و علائم سوختگی را شدید تر کند. از این رو پس از خنک شدن و گذشت زمان از روغن نارگیل برای بهبود آسیب استفاده کنید. در حالت ایده آل پس از گذشت 24 تا 48 ساعت از سوختگی بهترین زمان برای استفاده از روغن نارگیل است این زمانی است که پوست نیاز دارد تا خنک شود و روند بهبودی خود قبل از استفاده از روغن نارگیل را شروع کند

به یاد داشته باشد  باید از روغن نارگیل فرابکر استفاده کنید تا تاثیرات آن را مشاهده کنید.روغن نارگیل با کیفیت پایین می تواند با روغن ها و مواد افزودنی دیگر ترکیب شود که بطور بالقوه میتوانند سوختگی را بدتر کنند و یا باعث واکنش آلرژیک شوند.

بنابر این بجای استفاده از روغن نارگیل درست پس از آفتاب سوختگی، ابتدا مراحل زیر را که توسط متخصص پوست هم تایید شده امتحان کنید.

 1. از آفتاب خارج شوید، اولین کاری که بعد از آفتاب سوختگی محافظت بیشتر در برابر آفتاب است. اگر در حال حاضر نمیتوانید داخل منزل شوید، سعی کنید از چتر یا سایه بان استفاده کنید، در هر صورت به کمک یه محافظ پوست آسیب دیده را از آفتاب محافظت کنید.
 2. از آب سرد استفاده کنید، میتوانید از یک حوله خیس شده با آب یخ یا کمپرس آب سرد استفاده کنید، البته دوش آب سرد هم می تواند مفید باشد. در هر صورت باید سعی کنید به کمک آب سرد به خنک شدن پوست کمک کنید.
 3. به اندازه کافی مایعات بنوشید، وقتی دچار سوختگی می شوید بافت آسیب دیده دچار کم آبی می شود. پس برای جلوگیری از علائم خشکی و کم آبی باید مقدار طیادی آب بنوشید.
 4. پوست خود را به کمک آلوئه ورا مرطوب مرطوب کنید، آلوئه ورا برای تسکین پوست شما بلافاصله پس از آفتاب سوختگی بسیار مناسب است. از لوسیون هایی که حاوی لیدوکائین، بنزوکائین و روغن هستند خودداری کنید چون باعث تشدید علائم سوختگی می شوند.
 5. از دارو‌های ضد التهاب استفاده کنید، داروهایی مثل ایبوپروفن، ناپروکسن یا سرم های ضد التهاب می توانند به کاهش التهاب، تورم و درد کمک کنند.
 6. لباس خود را عوض کنید، از لباس هایی با بافت طبیعی مثل پنبه استفاده کنید. این کار به کاهش التهاب و افزایش بهبودی شما کمک می کند. همچنین هنگام قرار گیری زیر آفتاب از لباس های پوشیده و آستین بلند استفاده کنید.

کرم مرطوب کننده پوست آلوئه ورا بیوآکوا

کرم مرطوب کننده پوست آلوئه ورا بیوآکوا

پس از مراحل بالا و هنگامی که پوست شروع به بهبودی کرد و کاملا خنک شد می توانید از روغن نارگیل استفاده کنید. روغن نارگیل ضمن جلوگیری از عفونت و تاول، پوست را آبرسانی و مرطوب می کند. همچنین روند بهبودی را تسریع می کند.

می توانید روزی دوبار روغن نارگیل را به ناحیه آفتاب سوختگی بمالید. همچنین می توانید از روغن نارگیل به تنهایی استفاده کنید یا آن را با مواد مفید دیگر ترکیب کنید. پیشنهاد ما ترکیب روغن نارگیل فرابکر با روغن لوندر یا ویتامین E است. سرم ویتامین E راهی عالی برای کمک به بهبود پوست پس از آفتاب سوختگی است.

به یاد داشته باشید مطالب این مقاله درباره آفتاب سوختگی درجه یک کاربرد دارد، اگرچه بسیار نادر است، اما آفتاب سوختگی می تواند صدمات جدی تری نیز ایجاد کند که در آن صورت باید سریعا با پزشک متخصص مشورت کنید تا دچار صدمات طولانی یا داعمی نشوید.

اگر آفتاب سوختگی شما دارای علائم زیر است لطفا سریعا با پزشک مشورت کنید:

 1. تاول های بزرگ یا متعدد
 2. علائمی مثل تب بالا، لرز، کم آبی، حالت تهوع ، گیجی یا سردرد
 3. نشانه های عفونت مثل چرک، تورم، رگه های قرمز اطراف ناحیه آفتاب سوخته
 4. درد یا علائم دیگری که با درمان خانگی بهبود پیدا نمی کنند.

آیا روغن نارگیل جایگزین کرم ضدآفتاب می شود؟

متاسفانه خیر!

یک مطالعه در سال 2010 نشان داد روغن نارگیل دارای SPF معادل 8 است و این در صورتی است که ضدآفتاب روزانه شما باید حداقل spf معادل 30 داشته باشد پس روغن نارگیل هیچ استانداردی را در میان ضدآفتاب ها رعایت نمی کند.

همیشه به خاطر داشته باشید استفاده از ضدآفتاب مناسب بسیاری ضروری است، شما باید هر روز ضدآفتاب با میزان SPF  مناسب استفاده کنید و به صورت دوره ای ضد آفتاب را تمدید کنید.

قرارگرفتن بیش از حد در معرض آفتاب می تواند صدمات جبران ناپذیری به شما وارد کند و ممکن است دچار پیری زودرس، چین و چروک، لکه های آفتاب و …. شوید.

برای پیشگیری از مشکلات ناشی از قرارگیری زیر آفتاب تنها راه استفاده از ضدآفتاب مطمعن با SPF بالا است. امروزه فرمولاسیون های مختلفی وجود دارد که برای پوست شما ایمن و ملایم هستند. انواع ضدآفتاب را میتوانید در بازار پیدا کنید، از جمله فرمولاسیون های طبیعی، مخصوص پوست حساس و… .

اگر مطمعن نیستید از کدام نوع ضدآفتاب استفاده کنید، همیشه می توانید با متخصص مشاوره کنید. هرگز با استفاده از ضدآفتاب های خانگی، با سلامت خود قمار نکنید. اگر می خواهید از مزایای روغن نارگیل برای پوست خود استفاده کنید ، پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب ، آن را به عنوان مرطوب کننده استفاده کنید .

سخن پایانی

خلاصه ای از حقایق اصلی درمورد استفاده از روغن نارگیل که در بالا گفته شد:

 • کارهای تحقیقاتی نشان داده اند که روغن نارگیل دارای خاصیت ضدالتهابی، ضد میکروبی و تب بر است.
 • روغن نارگیل می تواند خطر ابتلا به عفونت پوستی را کاهش داده و بهبودی آسیب های پوستی را تسریع کند.
 • شما نباید بلافاصله پس آفتاب سوختگی از روغن نارگیل یا سایر روغن ها استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید از روغن نارگیل فرابکر استفاده می کنید چون انواع دیگر ممکن است حاوی مواد افزودنی باشند و باعث واکنش های آلرژیک شوند.
 • جایگزینی ضدآفتاب با روغن نارگیل ایده خوبی نیست چون روغن نارگیل دارای SPF بسیار کمی است و نمی تواند از شما در برابر اشعه ماورا بنوش محافظت کند.

 

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک
اطلاع از
guest
امتیاز
لطفا به محصول امتیاز بدهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی دیدگاه ها