سلامت و زیبایی

3 تفاوت تونر و سرم پوست

تفاوت تونر و سرم پوست

تونر چیست؟ سرم چیست؟ تفاوت تونر و سرم پوست چیست؟ این پرسش ها اغلب سؤالاتی هستند که افرادی که در زمینۀ مراقبت از پوست خود تلاش می کنند ممکن است برایشان ایجاد شود. مراقبت از پوست و مو یکی از بهترین روش های حفظ و نگهداری سلامت پوست و به تبع آن جوانی است. افراد زیادی هستند که برای مراقبت از پوست خود به سراغ استفاده از تکنیک ها و روتین های مراقبت از پوست می روند. دو محصول بسیار کاربردی و مهم در یک روتین پوستی روزانه، تونر و سرم پوست است. اما شاید بسیاری از افراد اطلاع دقیقی از تفاوت تونر و سرم پوست نداشته باشند. حال اگر تصمیم گرفته اید تا با تفاوت های این دو محصول آشنا شوید و بدانید که هرکدام از این محصولات چه کاربردی در روتین پوستی روزانۀ شما دارند تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

رمز طلایی مراقبت از پوست این است که آن را از هر گونه آلودگی پاک سازیم. تونرها و سرم ها دو محصول بسیار مهم در روتین روزانه حفظ سلامت پوست هستند که برخلاف شباهت ظاهری، تفاوت زیادی با هم دارند.

چرا باید تونر و سرم در روتین پوستی روزانه وجود داشته باشد؟

تونرها و سرم های پوستی هر دو از محصولات مراقبت از پوست هستند. این محصولات کمک می کنند تا پوست برای مدت طولانی تری جوان بماند. شستشوی صورت یکی از مهم ترین گام هایی است که برای داشتن پوستی سالم باید برداشت. تونرها و سرم ها محصولاتی هستند که پس از شستن صورت باید از آن ها استفاده شود. تفاوت مهم تونرها و سرم ها این است که تونرها پوست را تمیز می کنند و پس از تمیزی موجب تنظیم PH پوست می شوند. سرم ها کاربرد کاملاً متفاوتی با تونرها دارند. سرم ها موادی با غلظت بسیار بالا هستند که به دلیل وجود مواد بسیار فعال به جوان‌سازی پوست کمک می کنند.
پس از شستشوی صورت با هر روشی، آلودگی ها همچنان روی پوست باقی می مانند به همین علت استفاده از تونر به این دلیل ضروری است. تونر وظیفه دارد تا پوست را عاری از هرگونه آلودگی کند. هم‌زمان با از بین بردن آلودگی های پوست، تونرها می توانند میزان اسیدیتۀ پوست را تنظیم کنند تا پوست کمتر آسیب ببیند. سرم ها وظیفۀ کاملاً متفاوتی با تونرها دارند. سرم ها ترکیب بسیار غلیظی از مواد و املاحی هستند که پوست به آن ها نیاز دارد و خودش توانایی تأمین آن مواد را ندارد. سرم با دوز بالایی از مواد مورد نیاز پوست به تغذیۀ آن کمک می کند.
برخی سرم ها خاصیت آب‌رسانی نیز دارند که موجب حفظ طراوت و تازگی پوست می شوند. سرم ها بهترین راه حل برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک در پوست هستند. همچنین کسانی که به دلیل هایپرپیگمنتاسیون که به تولید بیش از حد رنگ‌دانه های پوستی گفته می شود، مبتلا هستند با استفاده از سرم های پوستی می توانند پوست را که به دلیل این بیماری تیره شده است، شفاف و روشن کنند. در روتین روازنۀ پوستی حتماً دقت کنید که تونر را پس از شستشوی صورت و سرم را پس از تونر استفاده کنید. برای اینکه با تفاوت تونر و سرم پوست آشنا شوید، در ادامه به معرفی هر کدام از آن‌ها می پردازیم.

تونر چیست؟

 تفاوت تونر و سرم پوست

فکر کنید صبح که از خانه بیرون می روید کدام قسمت از بدن شما بیشترین تماس را با آلودگی ها دارد؟ شما می توانید دست های خود را به هیچ جایی نزنید اما تقریباً هیچ راهی برای محافظت از پوست صورت در مقابل آلودگی های هوا ندارید. هوایی که پوست صورت شما بیشترین تماس را با آن دارد، پر از مواد سمی و مضر برای پوست است.
تونر یکی از مهم ترین محصولات در پکیج مراقبت از پوست و جوان‌سازی آن است. تونر بهترین محصول برای از بین بردن آلودگی های پوست است. تونر می تواند PH پوست را تنظیم کند. تونر در یک روتین پوستی، پس از اینکه پوست با مواد شوینده شسته شد، استفاده می شود. تونر وظیفه دارد تا آلودگی ها، میکروب ها و عوامل مضر پوستی را از سطح پوست بزداید و حس تازگی را به سلول های پوستی بدهد.
ویژگی بسیار قابل توجه تونرها که آن‌ها را به محصولاتی کاربردی و یکی از پایه های روتین روزانه قرار داده است، این است که تونر لایه های پوست را از بین نمی برد. تونر بدون برداشتن لایه های اصلی و لایه برداری کار احیا کردن پوست را انجام می دهد. در واقع تونر علاوه بر اینکه موجب خشکی و زبری پوست نمی شود بلکه حس طراوت و تازگی نیز به پوست می بخشد.

تونر پرتقال خونی ایمیجز

تونر پرتقال خونی ایمیجز

تونرها یکی از بهترین ارکان روتین پوستی برای کسانی است که پوستشان جوش و التهاب زیادی دارد. تونرها به دلیل از بین بردن آلودگی پوست مانع جوش و التهاب پوست می شود. افرادی که به آرایش غلیظ روزانه علاقه دارند، حتماً باید برای حفظ طراوت و جوانی پوست خود از تونر استفاده کنند. تونرها برای این افراد به عنوان یک تمیز کنندۀ پوست ضروری و لازم است.
تونرهای از لحاظ گرانروی و غلظت نسبت به سایر محصولات پوستی در سطح پائینی قرار دارد. ساختار این محصول به آب شباهت زیادی دارد. به همین دلیل مصرف کننده نمی تواند آن را مستقیماً روی سطح پوست استفاده کند. برای استفاده از تونر باید از پدهای آرایشی استفاده شود. شما می توانید مقداری از تونر را روی پد مخصوص آرایشی خود بریزید و سپس آن را در جهات صحیح و طبق اصول، روی سطح پوست خود به کار ببرید. بهتر است برای استفاده از محصولات مراقبتی پوست مثل تونرها از پنبه استفاده نکنید. پنبه قدرت جذب بالایی دارد و مقدار بیشتری از محصول را به خود جذب می‌کند.

سرم چیست؟

تفاوت تونر و سرم پوست

سرم یکی از محصولات مهم در روتین مراقبت از پوست است. سرم پوست با فرمولاسیونی که دارد می تواند به پوست نفوذ کند. ترکیبات فعال سرم که از مولکول های بسیار کوچکی تشکیل شده اند می توانند به راحتی به سلول های پوست نفوذ کنند. موارد تشکیل دهندۀ سرم ها معمولاً عصارۀ گیاهان دارویی، ویتامین و عناصر مورد نیاز پوست است که کار لایه برداری شیمیایی پوست را نیز انجام می دهند. شاید اکنون برای شما این پرسش ایجاد شده باشد که سرم پوست برای چه سنی مناسب است؟ پاسخ این پرسش کمی به دقت و مراقبت های شما از پوستتان بستگی دارد. معمولاً سنین نوجوانی سنی است که پوست جوش زدن را آغاز می کند. بهتر است اگر پوست شما مستعد جوش است و یا از خشکی رنج می برد، روتین پوست را از سنین پائین آغاز کنید.

درمان تخصصی جای جوش به وسیلۀ سرم ها

همان‌طور که در قسمت قبل مطالعه کردید یکی از ویژگی های مهم سرم ها، ترکیبات فعال و نافذ این محصولات است. سرم پوست می تواند به صورت تخصصی با توجه به مدت زمان مصرف، سن مصرف کننده، جنس پوست و همچنین نوع سرمی که استفاده می کنید به صورت تخصصی به درمان جای جوش و اسکار پوست بپردازد. سرم پوست برای جای جوش باید به صورت مداوم و اصولی مصرف شود تا آثار مطلوب خود را به جای بگذارد. از مزایای مصرف درست و اصولی سرم پوست حاوی ویتامین C در بازۀ زمانی پیوسته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود جای زخم های پوست که مربوط به جراحی، سوختگی و اسکارهای پوستی است.
 • حفظ رطوبت و شادابی پوست به دلیل خاصیت هیارولونیکی سرم ها
 • روشن کننده و شفاف کنندۀ پوست
 • کم کردن منافذ باز پوست

روغن دوفاز سفید کننده لانبنا

روغن دوفاز سفید کننده لانبنا

3 تفاوت تونر و سرم پوست

تا این قسمت از مطلب با کاربرد دقیق تونر و سرم به صورت تخصصی آشنا شدید. اگر قبلاً آن ها را محصولات مشابهی تصور می کردید، اکنون کاملاً به ساختار و تفاوت تونر و سرم پوست پی بردید. هرچند که تفاوت تونر و سرم پوست بسیار زیاد است اما در ادامۀ این مطلب به صورت جمع بندی شده و نکته ای به تفاوت تونر و سرم پوست پرداخته ایم.

 • تفاوت تونر و سرم پوست از جهت عملکرد:

تونرها از لحاظ عملکردی وظیفه دارند تا آلودگی های پوستی را از بین ببرند و ph پوست را در حالت طبیعی آن نگه دارند. علاوه بر این خاصیت احیای پوست را نیز دارند. این در حالی است که سرم ها وظیفه دارند تا با استفاده از ترکیبات فعال خود به حفظ رطوبت و درمان مشکلات عمیق پوستی مانند چین و چروک، جای زخم و اسکار بپردازند و شفافیت و طراوت پوست را حفظ کنند.

 • تفاوت تونر و سرم پوست از جهت کاربردی:

  با توجه به اینکه ویسکوزیته تونر بسیار کمتر از سرم است، نحوۀ استفاده از آن‌ها نیز کاملاً با هم متفاوت است. تونر به دلیل غلظت پایین برای مصرف به پد های آرایشی نیاز دارد، درحالی که سرم به دلیل غلظت بسیار بالای خود معمولاً با قطره چکان استفاده می شود و استفاده از چند قطرۀ آن برای مصرف روزانه کافی است. برای استفاده از تونر باید پدهای آرایشی را که به تونر آغشته شده است روی پوست به کار برد، برای استفاده از سرم کافی است چند قطره سرم را روی پوست با دست ماساژ داد.

 • تفاوت تونر و سرم پوست از جهت قیمت و بسته بندی آن ها:

  معمولاً تونرها به دلیل غلظت بسیار کمی که دارند که در بسته های بزرگ آماده می شوند و از نظر هزینه نیز در مقایسه با سرم ها که بسته بندی بسیار کوچک تری دارند، قیمت کمتری دارند و قیمت سرم ها معمولاً خیلی گران تر است.

پوست اولین خط دفاعی بدن است. پوست در مقابل عوامل آسیب رسان به ویژه پاتوژن ها نقش بسیار مهمی دارد. برای داشتن صورتی شادابی و جوان، باید از آن محافظت کنید.

جمع بندی

در میان طیف بسیار گستردۀ محصولات آرایشی و مراقبتی که روزانه وارد بازار می شود، وظیفۀ اصلی مصرف کننده در مرحلۀ نخست شناسایی و آگاهی از ویژگی های محصولات مختلف است. در این مطلب تلاش کردیم تا به معرفی دو محصول مهمی که لازم است در روتین مراقبتی پوست قرار بگیرد، اشاره کردیم. نکتۀ مهم‌تر این مطلب اشاره با تفاوت تونر و سرم پوست بود که ممکن است بسیاری از مصرف کننده ها به صورت اشتباه از این محصولات استفاده کنند. برای اینکه بتوان شاهد نتایج مطلوب استفاده از محصولات مراقبتی پوست باشیم باید به صورت آگاهانه و کارآمد از آن ها استفاده کنیم.

منبع:

https://www.spireandco.com/blog/toner-vs-serum-whats-difference

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک
اطلاع از
guest
امتیاز
لطفا به محصول امتیاز بدهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی دیدگاه ها