دانستنی های سلامت و زیبایی

جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان با 9 روش ساده + جلوگیری از ریزش مو در شیمی درمانی!!!

جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان

علت ریزش مو در جوانان چیست؟ روش جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان چگونه است؟ بهترین روش جلوگیری از ریزش مو مردان و زنان چجوری است؟ کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو می شود؟ برای جلوگیری از ریزش مو چی بخوریم؟ بهترین قرص برای ریزش مو کدام است؟ جلوگیری از ریزش مو در شیمی درمانی ممکن است؟ در ادامه این مقاله با ما باشید تا به پاسخ این سوالات برسید.

می دانستید که 35 میلیون نفر مرد و 21 میلیون زن در جهان از ریزش مو دارند؟ بسیاری از این افراد ژن ریزش مو را ندارند؛ ولی چرا موهایشان می ریزد؟ دسته ای دیگر ژن ریزش مو و طاسی را دارند؛ ولی هیچ وقت ریزش مو را تجربه نمی کنند، دلیل آن چیست؟ ریزش مو روزانه چندین تار عادی است ولی اگر از آن بیشتر شود فرد حجم موهایش کاهش می یابد.مو بخش مهمی از زیبایی است و تاثیر زیادی روی اعتماد به نفس افراد دارد، برای همین مهم است که از موهایتان محافظت کنید و مانع از ریزش مو شوید.جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان

آنچه در این مطلب می خوانید: نمایش

ریزش مو کی اتفاق می افتد؟

بر اساس منبعی معتبر هر تار موی سر بین سه تا پنج سال عمر می کند. هر فولیکول مو چرخه ای از رشد فعال، انتقال و استراحت دارد که طول عمرش به آن بستگی دارد؛ ولی ریزش مو کی رخ می دهد؟ وقتی که این چرخه مختل شود، مو می ریزد.

دلیل ریزش مو در زنان و مردان

علت ریزش موی سر زیاد هستند؛ ولی دلیل اصلی ریزش مو در زنان و مردان ژنتیک است و با افزایش سن در افراد شایع تر می شود. در علم پزشکی به ریزش مو تلوژن افلوویوم می گویند، در این حالت بیشتر فولیکول های مو وارد فاز استراحت می شوند. عوامل دیگر ریزش مو:

 • فشار و استرس
 • آب و هوا
 • بارداری
 • عوارض جانبی دارو
 • سوختگی
 • تغذیه نادرست
 • استفاده از محصولات نامناسب
 • بیماری
 • هورمون
 • بارداری و زایمانجلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان

جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان

بیشتر افرادی که فردی در خانواده یشان ریزش مو دارد دنبال راهی هستند تا قبل از ریزش مو، از آن جلوگیری کنند؛ ولی نمی دانند چجوری از ریزش شدید مو جلوگیری کنند. ما در اینجا چند نکته برای پیشگیری از ریزش مو و افزایش سلامت را آورده ایم تا هیچ وقت موهایتان نریزد( باشد که رستگار شوید).

 1.  مدل موهایی که مو را می کشد، نزنید.

این نکته بیشتر برای خانم ها است؛ ولی کم نیستند مردانی که موهایشان را می بندند. درست است که مو انعطاف پذیر است؛ ولی کشیده شدن مداوم باعث آسیب دیدگی مو می شود. مدل موهایی که مو را می کشند باعث می شوند مو از پوست سر جدا شود و به مرور زمان پیوند بین مو و پوست سر ضعیف شود و در نهایت باعث ریزش مو در مردان و زنان می شود.

 2.  دوری از سشوار، اتو مو و فرکننده مو

این ابزار به طوری طراحی شده اند که از گرما برای حالت دادن به مو استفاده می کنند. گرما باعث کم آبی مو و در نتیجه آسیب پذیر شدن مو می شود. گفتیم که سوختگی علت ریزش مو در جوانان است، به مرور زمان با استفاده از این ابزارها سوختگی مو رخ می دهد و ریشه مو آسیب می بیند و در نهایت ریزش مو در خانم ها و آقایان اتفاق می افتد.جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان

  3.   مواد شیمیایی و رنگ

ارتباط رنگ کردن مو و ریزش مو چیست؟ آیا رنگ کردن مو باعث ریزش مو می شود؟ این ها سوالاتی است که خیلی از افراد با آن روبه رو هستند. شاید هنوز هم باور نکنید که رنگ کردن مو باعث ریزش مو می شود؛ ولی این حقیقت است. رنگ های مو سر حاوی ترکیب های شیمیایی هستند که باعث می شوند چرخه رشد و تولید مثل مو ضعیف شود، فولیکول مو را ضعیف می کنند و باعث کم آبی مو می شوند. هر یک از این موارد به تنهایی دلیل ریزش مو در مردان و زنان است.

آمونیاک و پراکسید مواد به کار رفته در رنگ کوی نیمه دائمی و دائمی است. رنگ مو به این شیوه عمل می کند که ابتدا کوتیکول مو توسط آمونیاک متورم و باز می شود و سپس پراکسید و رنگ مو باعث تغییر رنگ می شوند. همین باعث آسیب دیدن مو می شود و مو را بیشتر در معرض شکنندگی و ریزش قرار می دهد. در برخی از محصولات نوشته شده است فاقد آمونیاک، آیا این رنگ مو بدون آمونیاک باعث ریزش مو در زنان و مردان می شود؟

درست است که این رنگ ها آمونیاک ندارند؛ ولی حاوی ترکیباتی مشابه هستند و گاهی از ترکیبات آمونیاکی استفاده می کنند که همان کار آمونیاک را انجام می دهند؛ ولی بی بو هستند. رنگ مو استخوانی یا به نسبت رنگ موی طبیعی سفید و روشن تر، بیشتر به مو آسیب می رساند. بهتر است برای جلوگیری از ریزش مو شدید از استفاده از رنگ های شیمیایی خودداری کنید.جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان

 4.  استفاده از شامپو بدون سولفات و ملایم

هدف استفاده از شامپو پاکسازی مو از آلودگی و چربی اضافی است. فرقی ندارد که موهایتان چرب، معمولی یا خشک است، شستشوی زیاد سر با شامپو به موهایتان آسیب می رساند. حتی بهترین شامپو ریزش مو و تقویت کننده مو نیز اگر زیاد استفاده شود به مو آسیب می زند. حالا اگر این شامپو حاوی سولفات باشد چه می شود؟ تاثیر سولفات بر ریزش مو، موخوره، ضعیف شدن مو، خشکی پوست سر و مو ثابت شده است و می توان گفت بزرگترین دلیل ریزش مو مردان و زنان استفاده از شامپوهای سولفات است.

از آنجایی که استفاده از بهترین شامپو ضد ریزش مو به دفعات مناسب در جلوگیری از ریزش مو شدید زنان و مردان  خیلی مهم است، لازم است ابتدا روش صحیح شستن مو را یاد بگیرید و سپس با بهترین شامپپو بدون سولفات آشنا شوید.

بهترین شامپو فاقد سولفات

بهترین شامپو ضد ریزش مو سرشار از روغن آرگان مراکشی و روی است که فاقد هر گونه سولفات، پارابن و سیلیکون می باشد. این شامپو ضد ریزش مو به واسطه ترکیبات طبیعی و تاثیر گذاری سریع یکی از انتخاب های کارشناسان و متخصصان زیبایی مو برای افرادی است که موهایشان می ریزد. این شامپو برای خانم ها و آقایان مناسب است و همین باعث شده است که برای جلوگیری و درمان ریزش در زنان و مردان مناسب باشد. خواص این شامپو بیشتر از این ها است و خواص دیگری مثل نرم کننده قوی مو، نفوذ عالی به ساقه مو، بازسازی آسیب های وارد شده به مو و ترمیم کننده قدرتمند مو را دارد.جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان

 5.  استفاده از شانه مناسب

استفاده از یک برس نرم با الیاف طبیعی و دندانه پهن می تواند چربی مو را به تعادل برساند. چربی مو بیشتر در سقف مو است و شانه زدن مناسب کمک می کند که این چربی روی کل مو پخش شود و به صاف و حالت دادن مو کمک کند. برای دوری از ریزش مو باید چربی موهایتان را کنترل کنید و نگذارید مو خشک یا چرب شود.

 6.  نور درمانی

قرار گرفتن زیاد زیر نور آفتاب یا قرار گرفتن زیر نور مستقیم و شدید آفتاب باعث آسیب دیدن مو و در نتیجه ریزش مو مردان و زنان می شود؛ ولی نور کم باعث رشد و ترمیم سلول های موی سر می شود. طبق آمارها این نور درمانی، درمان ریزش مو شدید در مردان و زنان است.

 7.  روغن زیتون

روغن زیتون را می توان برای حالت دهی به مو و تامین چربی مو استفاده کرد و باعث تقویت رشد مو، جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان، درمان خشکی مو، درمان شکستگی مو و جلوگیری از موخوره می شود. استفاده از روغن زیتون بهترین راه جلوگیری از ریزش مو ژنتیکی است.

 بهترین روغن ضد ریزش مو زیتون بیوآکوا

این روغن ریزش مو به واسطه ترکیبات طبیعی و اثرگذاری سریعی که دارد یکی از محبوب ترین راه ها برای جلوگیری ریزش مو در زنان و مردان است، البته دلیل محبوبیت روغن زیتون بیوآکوا فقط خواص آن در پیشگیری از ریزش مو در زنان و مردان نیست، این روغن تقویت کننده مو که حاوی گیاهان دارویی طب سنتی آسیای شرقی است خواص زیر را دارد:

 • مرطوب کننده و نرم کننده
 • محافظت از مو در برابر اشعه مضر خورشید
 • ضد وز شدگی
 • براق کننده رنگ مو
 • تقویت کننده موجلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان

 8.  استرس را کنترل کنید

شاید متوجه ارتباط با استرس با ریزش مو شده باشید و تاثیر استرس بر ریزش مو را با چشمانتان دیده باشید، متوجه شده باشید وقتی که استرس دارید هنگام شانه زدن یا حمام کردم موهایتان بیشتر می ریزد، برای همین است که بروک جفی متخصص پوست و مو می گوید: استرس را با ورزش، خواب کافی و کارهای دیگر مدیریت کنید تا موهای پرتری داشته باشید، این بهترین راه برای جلوگیری از ریزش مو شدید است.

 9.  رژیم غذایی

داشتن موهای سالم با تغذیه درست ارتباط دارد. تغذیه باید حاوی تمام موادی باشد که مو برای سالم ماندن نیاز دارد. تغذیه درست به جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان کمک می کند. خب، برای جلوگیری از ریزش مو چی بخوریم؟

 • پروتئین های سالم
 • میوه ها و سبزیجات
 • آجیل
 • اسیدهای چرب امگا 3
 • تخم مرغ
 • آجیل
 • لوبیا و نخود
 • ماهی
 • لبنیات کم چرب
 • جوجه
 • بوقلمون

جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان

حالا که حرف از تغذیه شد بهتر است شما را با بهترین قرص ویتامین برای ریزش مو آشنا کنیم؛ ولی قبل از آن لازم است که بدانید کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو می شود؟

ویتامین های گروه A، B و D در ریزش مو تاثیر دارند و بهتر است برای جلوگیری از ریزش مو در مردان و زنان این ویتامین ها را بخورید. ویتامین های C و E و آهن و روی در افزایش سلامت مو تاثیر دارند. بهترین قرص ویتامین برای ریزش مو زیاد هستند و ما در اینجا چند تا از بهترین هایشان را معرفی می کنیم:

 1. هیرتامین( hairtamin) غنی از ویتامین A، ویتامین C، ویتامین D3، تمام ویتامین‌های خانواده  B، سلنیوم، زینک (روی)، منیزیم، آلوئه ورا، رزماری، فلفل سیاه، فلفل قرمز، آرد برنج، زردچوبه، گزنه، گیاه براهمی (باکوپا) است. این قرص بهترین درمان و روش جلوگیری از ریزش مو است.
 2. یونی زینک که حاوی زینک ویتامین B و C است، یکی از بهترین قرص خارجی برای درمان ریزش مو است.
 3. کپ منز و کپ وومنز ناتیریس سرشار از گیاه دم اسبی، امینو اسید و ویتامین آ، ب، ث و دی است. کپ منز بهترین قرص برای درمان ریزش مو در مردان است و کپ وومنز بهترین قرص برای درمان ریزش مو در زنان است.

این قرص ها، بهترین قرص برای جلوگیری از ریزش مو هستند. هنگامی که حس کردید موهایتان ضعیف شده است یا به درستی تغذیه نمی شود بهتر است از این قرص ها استفاده کنید، البته توصیه می کنیم حتما قبل از آن به متخصص مو مراجعه کنید شاید بیماری دیگری داشته باشید که باعث آسیب رساندن به موهایتان شود و ربطی به کمبود ویتامین نداشته باشد.جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان

جلوگیری از ریزش مو در شیمی درمانی

شیمی درمانی به سلول های سرطانی بدن حمله می کنند و بزرگترین عارضه ی آن ها از بین بردن سلول های مو است. معمولا 2 تا 4 هفته بعد از شروع شیمی درمانی ریزش مو آغاز می شود. برخی افراد قبل از شیمی درمانی موهایشان را می زنند تا شاهد ریزش موهایشان نباشند. شاید شما هم دیده باشید برخی افراد با وجود اینکه شیمی درمانی می کنند موهایشان آنچنان نمی ریزد و فقط موهایشان نازک می شود یا رشدش متوقف می شود. این به تغذیه بستگی دارد و همچنین کلاه های خنک کننده پوست سر به جلوگیری از ریزش مو در شیمی درمانی کمک می کنند.جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان

نتیجه گیری

ریزش مو یکی از بزرگترین مشکلات مو است که بیشتر از 50 میلیون نفر را در جهان درگیر خود کرده است( البته  این آمار فقط مال کشورهای جهان اول است و کشورهایی مثل ایران در آن وجود ندارند). ریزش مو در ایران به دلیل آب و هوا، ژنتیک و شرایط زندگی درصد خیلی بالایی را دارد، برای همین مهم است که با جلوگیری از ریزش مو در زنان و مردان آشنا شوید. ما در این مقاله ابتدا علت ریزش مو زنان و مردان را بررسی کردیم، بعد مدیریت و جلوگیری از ریزش مو مردان و زنان را گفتیم و تغذیه درست برای جلوگیری از ریزش مو را بیان کردیم.

سوالات متداول

1. بهترین قرص ویتامین برای ریزش مو چه نام دارد؟

کپ منز و کپ وومنز ناتیریس، یونی زینک و هیرتامین

2. برای جلوگیری از ریزش مو چی بخوریم؟

برای دوری از ریزش مو مردان و زنان بهتر است انواع ویتامین، پروتئین، آجیل، ماهی، گوشت، تخم مرغ، آلوئه ورا و … را بخورید.

3. بزرگترین علت ریزش مو زنان و مردان چیست؟

ژنتیک و مراقبت نادرست از مو در کنار افزایش سن بزرگترین دلیل این عارضه هستند.

4. آیا جلوگیری از ریزش مو در شیمی درمانی واقعیت است؟

بله، کاملا واقعیت است؛ ولی کاملا مانع از ریزش مو نمی شود و فقط ریزش مو را خیلی کمتر می کند.

5. آیا شامپو سولفات باعث ریزش مو می شود؟

سولفات باعث تضعیف شدن ریشه مو و در نهایت ریزش شدید مو می شود.

0 0 رای ها
امتیاز
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی دیدگاه ها