سلامت و زیبایی

بهترین و مؤثرترین راهکارهای افزایش رشد مو

افزایش رشد مو

چرخه زندگی یک مو با مراحل متوالی مشخص می‌شود. در طی این چرخه مو رشد می‌کند، باقی می‌ماند، پسرفت می‌کند و در نهایت می‌ریزد. امروزه مو فراتر از تصویر سلامتی که منعکس می‌کند، به عنوان یک زینت واقعی، نماد قدرتمند اغواگری در نظر گرفته می‌شود. البته در قلب دغدغه‌های زیبایی‌شناختی زنان، این مسئله تحت توجه مردان نیز قرار دارد. آن‌ها از انواع راهکارهای افزایش رشد مو کمک می‌گیرند تا موهایی درخشان داشته باشند.

فراموش نکنیم که عملکرد اصلی مو فیزیولوژیکی است و از سطح پوست سر و حتی جمجمه نیز محافظت می‌کند. ما بین 100000 تا 150000 تار مو روی سرمان داریم. زمانی که موها در مرحله رشد هستند، هر کدام از آن‌ها به طور متوسط ​​یک سانتی متر در ماه رشد می‌کنند. بر خلاف سایر گونه‌های جانوری، فولیکول‌های موی انسان مستقل هستند و هر مو مستقل از موهای دیگر تکامل می‌یابد.

بررسی روند کلی رشد مو

طبق یک چرخه، مو تقریباً 25 بار در طول زندگی تولید مثل می‌کند. این چرخه با 3 مرحله متوالی طی می‌شود.

 رشد مو: فاز آناژن

فاز رشد مو را فاز آناژن می‌نامند. در مردان حدود 3 سال و در زنان 5 سال طول می‌کشد. مشخصه آن فعالیت متابولیکی شدید در سطح پیاز مو است که منجر به تشکیل کراتین می‌شود، کراتین پروتئین ضروری برای ترکیب مو است.

سلول‌های ماتریکس پیاز مو به طور فعال تکثیر می‌شوند تا مو و غلاف اپیتلیال را تشکیل دهند. در شرایط عادی زندگی، تقریباً 85 درصد موها در فاز آناژن هستند. سپس شبکه عروقی پوست سر که ریشه مو را تامین می‌کند به خوبی در اطراف فولیکول رشد می‌کند. پیاز مو با غلاف‌های اپیتلیال نیمه شفاف احاطه شده است.

پر فروش ترین محصولات مو

مو باقی می‌ماند، سپس می‌میرد: فاز کاتاژن

سپس نوبت به مرحله کاتاژن می‌رسد که فاز رگرسیون نیز نامیده می‌شود. این مرحله کاملاً کوتاه است (فقط 2 تا 3 هفته) طول می‌کشد و 1٪ از موها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این مرحله انتقال بین مرحله رشد و مرحله استراحت است.

با پدیده مرگ برنامه ریزی شده، فولیکول مو پسرفت می‌کند، درهم می‌رود و غیرفعال می‌شود. در پیوند فیزیکی بین پاپیلای فولیکولی و پیاز شکستگی وجود دارد. ماتریکس می‌میرد و اگرچه مو دیگر رشد نمی‌کند، اما برای مدتی ریشه در فولیکول باقی می‌ماند.

افزایش رشد مو

ریزش مو: فاز تلوژن

قبل از ریزش مو در مرحله استراحت یا فاز تلوژن است. این مرحله 2 تا 3 ماه طول می‌کشد. موهای مرده حدود 3 ماه در فولیکول می‌مانند. سپس از پاپیلای فولیکولی جدا شده و به آرامی از پوست سر به سمت بیرون پیش می‌روند تا زمانی که از بین بروند. هنگامی که توسط یک موی جدید و جوان به عقب رانده می‌شود، می‌ریزد در نتیجه برای آن یک فاز آناژن جدید شروع می‌شود. این دوره تجدید 14 درصد از موها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اگر همه چیز خوب پیش برود، این 3 فاز با سرعتی منظم به دنبال یکدیگر می‌آیند. بنابر این طی این فرایند، 25 چرخه به یک زن اجازه می‌دهد تا 125 سال و یک مرد حداقل 75 سال موهای زیبا داشته باشد.

افزایش رشد مو با روش‌های خانگی

داشتن موهای بلند زیبا آرزوی بسیاری از زنان است. اما نیاز به زمان و صبر دارد. اگر موهای شما در حال مبارزه برای رشد هستند یا به کندی رشد می‌کنند، بدانید که نکاتی برای تسریع رشد آن‌ها وجود دارد: برای مثال می‌توانید روغن کرچک بزنید با آب برنج ماسک درست کنید یا مکمل‌های غذایی مصرف کنید. حرکات خاصی مانند ماساژ پوست سر نیز باعث می‌شود موها به طور طبیعی سریع‌تر رشد کنند. در ادامه راهکارهای افزایش رشد مو را بررسی می‌کنیم.

1. مراقب رژیم غذایی خود باشید.

رژیم غذایی نقش مهمی در زیبایی و سلامت مو دارد. یک رژیم غذایی نامتعادل، بیش از حد غنی از چربی یا قند، تأثیر مستقیم و مشهودی بر روی مو دارد.

برای موهایی که سریع و سالم رشد می‌کنند، غذاهای غنی از پروتئین، ویتامین‌ها (A، B، C، E)، مواد معدنی و عناصر کمیاب (آهن، روی، منیزیم، سلنیوم، گوگرد) را انتخاب کنید. ما مصرف تخم مرغ، سبزیجات سبز، ماهی سرشار از امگا 3، میوه‌های خشک و میوه‌های غنی از ویتامین C را برای راهکارهای افزایش رشد مو توصیه می‌کنیم.

2. برش به طور منظم موها

بهتر است برای آنکه موها سریع‌تر رشد کنند کوتاه شوند. اگر نوک‌های مویتان را به صورت مرتب کوتاه نکنید موها نازک‌تر می‌شود و حتی ممکن است موخوره ظاهر ‌شود و شکننده ‌شوند. با این حال موهای ناسالم با سرعت کمتری رشد می‌کنند. بنابراین، بریدن انتهای موها باعث می‌شود تا موها قدرت و سرزندگی خود را بازیابند و در نتیجه سریع‌تر رشد کنند.

3.  پوست سر را اسکراب کنید.

مانند پوست صورت، پوست سر نیز باید از شر ذرات آلودگی، سبوم اضافی، سلول‌های مرده، شوره سر و… خلاص شود. هفته‌ای یکبار لایه برداری کنید تا تمام این آلودگی‌ها از بین برود. پوست سر را با مواد طبیعی پاکسازی کنید. برای این کار می‌توانید از آب برنج و یا محولات شست‌وشوی سر استفاده کنید.

4.  پوست سر را ماساژ دهید.

ماساژ پوست سر یکی از راهکارهای افزایش رشد مو است. این کار کل شبکه خونی را فعال کرده، ریشه‎‌ها را باز می‌کند و پوست سر را اکسیژن می‌دهد. با اعمال فشار کم و انجام حرکات دایره‌ای جمجمه خود را با نوک انگشتان خود ماساژ دهید، انجام این کار چند دقیقه کافی است.

این ماساژ را در حمام، هنگام شامپو زدن یا عصر قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید. این عمل را می‌توان چندین بار در روز تکرار کرد. اگر موهای چرب دارید، توجه داشته باشید که ماساژ پوست سر می‌تواند تولید سبوم را افزایش دهد. برای جلوگیری از چرب شدن سریع ریشه‌ها، فقط یک بار در روز ماساژ دهید.

افزایش رشد مو از نظر درمان‌های طب سنتی

1.  روغن کرچک گیاهی بمالید.

گفته می‌شود روغن کرچک باعث می‌شود موها دو برابر سریع‌تر رشد کنند و یکی از راهکارهای افزایش رشد مو به صورت سنتی است. در واقع، این روغن گیاهی اثر محرکی بر رشد مو دارد. روغن کرچک با بهبود گردش خون در پوست سر، انتقال مواد مغذی به فولیکول‌های مو را افزایش می‌دهد. با تغذیه بهتر، موهای جدید بیشتری تولید می‌کند.

روغن کرچک علاوه بر این، به دلیل غنی بودن از اسیدهای چرب، فیبر مو را ترمیم و تقویت می‌کند. می‌توانید این روغن را با روغن‌های دیگر از جمله زیتون، جوجوبا، روغن خردل و غیره با ه مخلوط کنید و در حمام به عنوان ماسک استفاده نمایید. همینطور این ترکیب برای موهای وز، مجعد، و موهای افرو بسیار مناسب است.

افزایش رشد مو

2. درمان آب برنج را انجام دهید.

یکی دیگر از راهکارهای افزایش رشد مو در خانه می‌تواند شست‌وشو با آب برنج باشد. آب برنج سرشار از نشاسته، ویتامین‌ها (B، E) و مواد معدنی (آهن، پتاسیم، روی، منیزیم و …) است. علاوه بر این، PH نزدیک به پوست سر دارد.

به دلیل داشتن مواد مغذی، رشد مو را تقویت کرده و به داشتن موهایی بلند و قوی کمک می‌کند. در عین حال، نشاسته آن فیبر مو را صاف، مرطوب و درخشنده می‌کند.

می‌توانید از آب برنج به عنوان نرم کننده مو خانگی استفاده کنید. برای این کار، آب برنج را روی موهای مرطوب بریزید، پوست سر خود را ماساژ دهید و بگذارید حدود 20 دقیقه بماند. با آب شفاف بشویید. همچنین می‌توانید از آن به عنوان آخرین آب شست‌وشو بعد از شامپو استفاده کنید. آب برنج برای موهای وز، کدر یا خسته، ایده آل است.

3.  ماسک موی مخمر آبجو درست کنید.

استفاده از مخمر آبجو ترفندی فوق‌العاده‌ای خواهد بود. این محصول طبیعی بسیار غنی از ویتامین‌ها و عناصر کمیاب است. به ویژه حاوی ویتامین‌های گروه B (B1، B2، B9) است که به زیبایی و سلامت مو کمک کرده و یکی از راهکارهای افزایش رشد مو در طب سنتی به شمار می‌رود.

مخمر آبجو تولید کراتین را تقویت می‌کند که باعث ساختار و محافظت از فیبر مو می‌شود. همچنین شکستگی مو را محدود کرده و از ریزش مو جلوگیری می‌کند و در عین حال باعث رشد و گردش خون می‌شود.

به عنوان ماسک مو می‌توانید از این ترکیب یک یا دو بار در هفته استفاده کنید. برای تهیه این ماسک طبیعی به مواد زیر نیاز دارید:

  • 1 قاشق غذاخوری مخمر آبجو
  • 2 عدد زرده تخم مرغ
  • 4 قطره سرکه سیب
  • 1 قاشق چایخوری عسل

در یک کاسه، همه مواد را با هم مخلوط کنید تا مواد یکدست به دست آید. ماسک را روی تمام موها از ریشه تا انتها بمالید. سر خود را در یک حوله بپیچید تا گرما را به دام بیندازید و اثر درمان را بهینه کنید. قبل از شستشو با آب، اجازه دهید 20 دقیقه روی پوست بماند. این ماسک خانگی برای رشد مو ضروری است!

معرفی محصول

امروزه محصولات زیادی در بازار موجو هستند که می‌توانند جزو راهکارهای افزایش رشد مو، درمان ریزش مو و جلوگیری از این اتفاق باشند. برای آنکه بتوانید بهترین محصول را با توجه به موها و پوست سرتان انتخاب کنید بهتر ایت با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید. ما چند نمونه از محصلات مراقبتی مو را به شما معرفی می‌کنیم:

ماسک مو روغن آرگان و برنج قهوه‌ای:

دارای خاصیت، ضد ریزش مو، بازسازی کننده مو، مرطوب کننده مو

ماسک مو کراتین اسطوخودوسشامپو:

ترمیم کننده و تقویت کننده، حاوی ترکیبات فعال مرطوب کننده، حاوی ویتامین  B5، مرطوب کننده، ترمیم آسیب دیدگی مو،  ضد وز شدگی، حجم دهنده

روغن آرگان مراکشی:

ترمیم کننده قدرتمند، بازسازی آسیب های وارده به مو، غنی از روغن آرگان مراکشی، نرم کننده، نفوذ عالی به ساقه مو، درمان ریزش مو

شامپو ضد سولفات خاویار دکتر لانا:

افزایش شادابی مو، نرم کننده و مرطوب کنندهحاوی عصاره خاویار، پروتئین، کلاژن، کراتین، بدون سولفات و پارابن

شامپو بازسازی کننده پروتئین برزیلی:

مرطوب کننده، غنی از مواد مغذی، بازسازی موهای آسیب دیده، مناسب انواع مو، تقویت مو، ترمیم مو، درمان مو خوره و وز شدگی، افزایش شادابی و لطافت مو، بدون سولفات و پارابن

شامپو روغن آرگان و برنج قهوه ای ایتالیایی:

حاوی ترکیبات مرطب کننده، حاوی ویتامین B5، ضد ریزش مو، افزایش شادابی مو

ماسک مو گیاهی نرم کننده لدورا هربال:

سرشار از عصاره های گیاهی متعدد، افزایش زیایی ظاهری مو، پیشگیری از ریزش مو، مرطوب کننده

روغن تقویت رشد مو بریلی:

تقویت رشد مو، پیشگیری از تاسی، ضخیم کننده مو، جلوگیری از ریزش مو، پیشگیری از شکستن مو و موخوره

برای مشاهده محصولات بیشتر مرتبط با ریزش مو می‌توانید به فروشگاه اینترنتی رنگ دونه مراجعه کرده و اطلاعات بیشتری در رابطه با هر محصول کسب نمایید.

افزایش رشد مو

سخن آخر

در واقع، عوامل خارجی یا داخلی می‌توانند بر منظم بودن و در نتیجه مدت زمان چرخه مو تأثیر بگذارند. این عمل روی چرخه مو می‌تواند منجر به ریزش مو شود. در طی ریزش موی واکنشی، انتقال سریع و ناگهانی از فاز آناژن به فاز کاتاژن و سپس به فاز تلوژن وجود دارد. بنابراین موها به طور ناگهانی در وضعیت ریزش قرار می‌گیرند.

امروزه راهکارهای افزایش رشد مو تنوع زیادی دارد. فراموش نکنیم که عملکرد اصلی مو فیزیولوژیکی است و از سطح پوست سر و حتی جمجمه نیز محافظت می‌کند. گاهی می‌توان به کمک روش‌های خانگی و طب سنتی ریزش مو را بر طرف کرده و از وقوع آن جلوگیری کرد. از سوی دیگر محصولات مراقبی مو نیز با تنوع بالا در بازار موجودند که می‌تاوند تقویت و استحکام مو را تضمین کرده و مو را تغذیه کنند.

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک
اطلاع از
guest
امتیاز
لطفا به محصول امتیاز بدهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی دیدگاه ها