سلامت و زیبایی

15 نکته برای شفافیت پوست

شفافیت پوست

امروزه، شفافیت پوست و داشتن پوستی بدون جوش و آکنه، یکی از دغدغه های رایج زیبایی به شمار می‌رود.

راهکارهای گوناگون و بسیار زیادی برای داشتن شفافیت پوست  و خلاص شدن از شر جوش ها وجود دارد، که باعث سردرگمی و نتیجه نگرفتن افراد می‌شود. در این مقاله 15 تا از موثر ترین راهکار ها را برای داشتن شفافیت پوست معرفی می کنیم.

 

15 نکته برای داشتن پوستی شفاف

1) مهم ترین گام شفافیت پوست

ابتدا به متخصص پوست مراجعه کنید و علت را جویا شوید. پزشک با انجام  تعدادی آزمایش  و بر اساس تجربه و علم خود، دارو و محلول های موضعی و رژیم غذایی متناسب  شما را تجویز می کنید.

به حرف پزشک خود اعتماد کرده و دارو ها را سر وقت و طبق دستور مصرف نمایید. همچنین صبور باشید و سریع نا امید نشوید .رفع لک و جای جوش و به دنبال آن شفافیت پوست، بین سه ماه الی دو سال بسته به جنس پوست و میزان واکنش دهی بدن هر فرد به درمان، ممکن است زمان ببرد .

شفافیت پوست

2‌) از شستن پوست خود غافل نشوید

برای شفافیت پوست حتما با استفاده از شوینده ی مناسب جنس پوست خودتان، یک  الی دو  بار در روز صورت خود را بشویید.

می توانید از فوم یا ژل های شستشو استفاده کنید. از مصرف پن و صابون تا حد امکان خود داری کنید زیرا باعث پیری زودرس پوست می‌شوند. به هیچ عنوان برای تمیزی بیشتر پوست خو از  لیف یا پارچه های زبر و خشن استفاده نکنید. می توانید فیس براش ها را جایگزین  لیف و… کنید. اگر می خواهید درباره پیری زودرس پوست بیشتر بخوانید ما در این مورد برای شما یک مقاله آماده کرده ایم.

اگر پوست خشک و نرمالی دارید بیش از دوبار شستشو  صورت در روز  توصیه نمی شود. اگر پوست شما چرب است حداکثر 4 بار مجاز به شستشو هستید. زیاده روی در شستشو، باعث می شود پوست آب خود را از دست داده و دهیدراته  شود. در این حالت پوست تحریک شده و مقدار بیشتری سبوم یا چربی تولید می کند. در نتیجه سبب تشدید جوش ها می گردد.

3) مرطوب کننده فراموش نشود.

خشکی پوست باعث پیر زودرس پوست، عدم شفافیت پوست، و تیرگی آن می‌شود.

پس از شستشو حتما از مرطوب کننده مختص پوست خود استفاده کنید. اگر پوست چربی دارید و  کرم باعث ایجاد احساس سنگینی و خفگی روی پوست شما می شود؛ از مرطوب کننده های فاقد چربی (oil free) استفاده کنید.

اگر پوست مستعد جوش دارید، از مرطوب کننده های حاوی عصاره درخت چای و سالیسیلیک اسید استفده کنید که یاعث رفع جوش و کمک به شفافیت پوست می شوند.

شفافیت پوست

4) روتین پوستی را جدی بگیرید.

یکی از فاکتورهایی که متخصصان روی آن  برای شفافیت پوست بسیار تاکید می کنند، روتین پوستی متناسب است.

استفاده دائم و مرتب از یک سری محصولات مراقبتی شامل: تونر، سرم ها، آبرسان، مرطوب کننده و… را روتین پوستی می‌گویند. رعایت یک روتین مناسب پوستی باعث کند شدن روند پیری پوست، کاهش چین چروک، تغذیه رسانی پوست و برطرف کردن مشکلات پوستی اعم از لک و تیرگی در نواحی مختلف، آکنه و اگزمای پوستی می شود. در نهایت رعایت روتین به کاهش حساسیت پوستی و در شفافیت پوست کمک می کند.

5) معجزه ضد آفتاب

در هر مکان و زمان ضد آفتاب را فراموش نکنید. یکی از موثرترین و کم هزینه ترین روش ها که روند بهبود لک ها را چندین برابر سرعت می‌بخشد و باعث شفافیت پوست می شود، استفاده از ضد آفتاب است.

اشعه آفتاب مضراتی از جمله: پیری زودرس پوست، ایجاد چین و چروک، آفتاب سوختگی، ایجاد کک و مک و افرایش لک، ایجاد حساسیت های پوستی،  ابتلا به سرطان ملانوم را به همراه دارد. ضد آفتاب ها تا حدودی اثرات نامطلوب این اشعه ها را کاهش می دهند.

از ضد آفتاب های حاوی spf30 یا 50 استفاده کنید که به ترتیب 97 و 98 درصد ، قدرت حفاظت از پوست را در برابر اشعه فرابنفش (‌‌‌UV‌) دارند.

بسیاری از افراد به علت تصور اشتباه که ضد آفتاب چرب است، از مصرف آن اجتناب می‌کنند. باید به اطلاع تان برسانم که این تصور کاملا غلط است؛ اگر از ضد آفتاب مخصوص پوست خود استفاده کنید دیگر این مشکل را نخواهید داشت. افراد دارای پوست چرب باید از ضد آفتاب فاقد چربی(oil free)  استفاده کنند. افراد مستعد جوش نیز باید از ضد آفتاب فاقد چربی و آنتی اکنه استفاده کنند.

تصور غلط دیگر، این است که در خانه نیازی استفاده از  ضد آفتاب نیست. این یک باور غلط است و در خانه نیز باید ضد آفتاب زد و هر دو الی سه ساعت یک بار ضد آفتاب خود را به اندازه دو بند انگشت تمدید کنید. بهتر از ضد آفتاب بی رنگ استفاده کنید زیرا نسبت به نوع رنگی خود، عملکرد بهتری در شفافیت پوست دارند. 15  الی 30 دقیقه قبل از خارج شدن از خانه ضد آفتاب بزنید.

شفافیت پوست

 

6) کرم‌ پودر قاتل شفافیت پوست

مشاهده می شود بسیاری از خانم ها برای استفاده روزانه و طولانی مدت از کرم پودر های فول کاور و سنگین استفاده می‌کنند. این کار قاتل شفافیت پوست است. زیرا منافذ پوست را می‌بندد و مانع تنفس و عرق کردن پوست می‌شود. همین امر موجب افزایش چربی پوست و ایجاد اکنه می‌گردد. کرم پودر ها حتی اگر از بهترین برندها باشند، در گذر زمان تاثیرات منفی بر روی پوست از جمله ایجاد لک ، از خود به جای می گذارند.

بنابر این توصیه می‌شود بی بی کرم ها و سی سی کرم ها را برای استفاده روزانه، جایگزین کرم‌ پودرها کنید. این نوع کرم ها کاور کمتری نسبت ب کرم پودر دارند اما خواصی مانند آبرسانی پوست و برخی از آنها حاوی عصاره درخت چای هستند که در جهت بهبود شفافیت پوست عمل می‌کنند.

7) پد ها و براش های آرایشی خود را بشویید.

 • هر دو هفته یکبار باید ابزار آرایشی خود را بشویید تا از تجمع باکتری ها بر روی آنها و آسیب رساندن به  شفافیت پوست جلو گیری کنید.
 • به هیچ عنوان پد و براش های خود را در محیط مرطوب رها نکنید، این کار باعث تجمع باکتری بر روی آنها می‌شود.
 • لوازم خود را با آب ولرم و با مایع دستشویی بشورید.
 • براش ها را به طور کامل زیر آب نگیرید زیرا دسته بسیاری از آنها فلزی بوده و در تماس با آب در طولانی مدت دچار زنگ زدگی می‌شوند.
 • آن ها را ، زیر نور آفتاب گذاشته تا خشک شوند. نور آفتاب به عنوان ضد عفونی کننده در از بین بردن میکروب ها نقش بسزایی دارد.
 • پس از چند ماه استفاده مداوم از پد، آن را دور انداخته و پد جدیدی تهیه کنید.

شفافیت پوست

8) مواد آرایشی خود را عاقلانه انتخاب کنید.

مواد آرایشی فیک و نامعتبر دشمن شفافیت پوست هستند و در دراز مدت عوارض منفی از خود به جا می‌گذارند.از رژ گونه های  استاندار و تایید شده بهداشت استفاده کنید. در صورتی که رژ گونه نامعتبر باشد، استفاده دراز مدت از آن باعث بروز لک های پوستی  در قسمت گونه می‌شود.

در انتخاب رژ لب وسواس به خرج دهید. لب یکی از اجزای قابل توجه صورت است که شادابی آن باعث افزایش زیبایی صورت می‌شود. حتما توجه کنید رژ لب انتخابی تان فاقد سرب ،که یک ماده بسیار سمی و سرطان زا است، باشد. سرب علاوه بر آسیب رساندن به بدن به علت ورود از طریق دهان، باعث خشکی و ملتهب شدن لب می‌شود.

در هنگام خرید مواد آرایشی حتما برچسب روی آنها را مطالعه کنید و دو فاکتور را در اولویت قرار دهید.

 • دقت کنید که باعث بسته شدن منافذ پوست نشوند.
 • افراد دارای پوست چرب از مواد آرایشی بر پایه آب و فاقد چربی(oil free ) استفاده کنند.

 

9) با آرایش به تخت خواب نروید.

توصیه می شود قبل خواب صورت خود را بشویید. اما اگر آرایش دارید برای شما واجب است که ابتدا آرایش خود را پاک کرده و سپس صورت خود را با شوینده مناسب بشورید. انجام این کار، یکی از موثرترین گام ها در شفافیت پوست است.

پوست در طول شب بیش از هر زمان دیگری تنفس می‌کند و روند ترمیم و بازسازی خود را در پیش می‌گیرد. اگر منافذ پوست به علت مواد آرایشی بسته باشند. چربی پوست باعث اسیدی شدن پوست می‌شود که این امر احتمال ایجاد  جوش های زیر پوستی و آکنه های دردناک و هورمونی را افزایش می‌دهد.

شفافیت پوست

10) پاکسازی پوست

خیلی اوقات  با اینکه پوستی بدون جوش های التهابی داریم اما در قسمت هایی از پوست خود که ضخیم یا بیش از حد چرب اند، دارای جوش های سر سیاه و یا جوش زیر پوستی هستیم که با کرم های موضعی رفع نمی شوند و باعث عدم شفافیت پوست می شوند.

راه این مشکل که بسیار به زیبایی و شفافیت پوست کمک  می‌کند استفاده از ماسک های پاکسازی است.

ماسک های پاکسازی را مختص به نیازی که دارید تهیه کنید. ماسک هایی که حاوی سالیسیلیک اسید یا عصاره درخت چای اند به رفع جوش های زیر پوستی کمک می کنند و چربی پوست را کنترل می‌نمایند.

به طور کلی،این ماسک ها تا حدودی بر روی جوش های سر سیاه تاثیر گذار هستند. دو الی سه  بار در هفته، مقداری از ماسک را روی صورت خود قرار داده و پس از 20 الی 30 دقیقه، با آب ولرم آبکشی کنید و سپس مرطوب کننده و ضد آفتاب بزنید.

11) فیشال پوست

گاهی استفاده از ماسک های پاکسازی، باعث رفع جوش های سر سیاه نمی شود. در این صورت راه حل مشکل، انجام فیشال پوستی است.

فیشال پوست ماهیانه یک بار یا هر سه ماه دو بار   توسط اسکین کیر(skin care) دارای مجوز و متخصص انجام می‌شود. لطفا برای فیشال به آرایشگاه ها مراجعه نکنید. آنها متخصص نیستید و نمی دانند با پوست شما چگونه رفتار کنند.

پس از انجام فیشال، احساس سبکی می کنید و شفافیت پوست و صافی آن افزایش می باید.

شفافیت پوست

12) موهای چرب عامل جوش صورت

اگر موهای چربی دارید، سعی کنید هر روز یا یک روز در میان موهای خود با شامپو مخصوص بشویید تا مانع از چرب شدن آنها و انتقال این چربی به پوست صورت شوید.

همچنین دقت داشته باشید محصولات مو ممکن است باعث ایجاد جوش شوند. بنابرین صورت، گردن، و بدن خود را بعد استفاده از شامپو. با شوینده مخصوص بشورید تا چیزی از شامپو بر روی پوست بدن و صورتتان باقی نماند.

انواع مختلف ژل ها  و اسپری و واکس و کرم مو،  باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شوند. بنابراین در هنگام استفاده از آنها، صورت خود را محافظت کنید تا مطمئن شوید هیچکدام از مواد روی صورتتان قرار نمی گیرد.

در طول روز  موهای خود را گیس شل کنید. این کار فواید زیادی دارد از جمله:

 • کاهش گره خوردن موها در هم
 • کمک به رشد مو
 • جلوگیری از تماس مو ها با صورت و عاملی کوثر در شفافیت پوست
 • کاهش ریزش مو

شفافیت پوست

13) رژیم غذایی

مصرف قند های مصنوعی، غذاهای پر چرب، فست فود، کم آبی، مصرف کم میوه و سبزیجات و رژیم غذایی نادرست برای لاغری بدون نظارت پزشک، همگی می توانند از عوامل بروز جوش و عدم شفافیت پوست باشند.

برای شفافیت پوست، روزانه بین یک و نیم تا دو لیتر آب باید مصرف کرد. در صورت کم آبی، بدن به اعضای مهم تر بدن آبرسانی می‌کند و به همین علت از آب پوست می کاهد که باعث خشکی، تیرگی، پیری پوست و دهیدراته شدن آن می شود.

مصرف میوه و سبزیجات به علت دارا بودن ویتامین ها و املاح معدنی تاثیر فوق العاده مثبتی بر روی شفافیت پوست دارد.

توصیه می‌شود قند های طبیعی مانند خرما، عسل، کشمش را جایگزین قند های مصنوعی کنید.

شفافیت پوست

14) خواب کافی لازمه شفافیت پوست

در زمان خستگی، لک های پوستی تشدید می‌شوند. برای سریع تر شدن روند بهبود باید به اندازه کافی بخوابید و به بدن خود استراحت دهید.

توجه کنید زمانی  تاثیر خواب کافی  افزون می‌شود که در ساعت 9 شب تا 7 صبح صورت بگیرد. این ساعات بهترین زمان بازسازی پوست اند.

زمانی که خوابیدن در حد نیاز انجام  شود، صبح با دیدن چهره شاداب خود و شفافیت پوست خود و مقایسه آن با شب گذشته، روحیه می‌گیرد.

 

15) بازی با جوش عامل مخرب در شفافیت پوست

در برابر وسوسه دست زدن و ترکاندن جوش فعال مقاومت کنید. با این کار باکتری ها را به عمق پوست هدایت کرده و احتمال ایجاد  ضایعات بدتر و بزرگ تر را افزایش می دهید. به علاوه با این کار جوش را تحریک کرده و باکتری ها را گسترش می دهید که باعث ایجاد جوش جدید و گاهی ایجاد زخم می‌شود.

همانطور که میدانید ترمیم زخم مدت زمان بیشتری طول می کشد. همچنین لک ایجاد شده حاصل از آن پر رنگ تر و مشخص تر است و حتی ممکن است جای آن به فرورفتگی و سپس به اسکار تبدیل شود.

اگر پوست مستعد لک یا مستعد فرورفتگی و چال دارید، به طور جدی از دست زدن به جوش خودداری کنید. زیرا در این صورت علاوه بر نداشتن شفافیت پوست، از داشتن پوست صاف و بدون فرو رفتگی محروم می‌شوید.

کمی صبور باشید. به جای بازی با جوش از محلول های موضوعی ضد جوش، شستن مدوام صورت با شوینده مخصوص و ماسک های ضد آکنه برای تسریع روند درمان استفاده کنید.

15 نکته برای شفافیت پوست 15 نکته برای شفافیت پوست

 

نتیجه نهایی

داشتن پوستی شفاف و شفافیت پوست، برای هر فردی آرزو و خواستنی است. اگر می خواهید پوستی تمیز و بدون لک یا جوش داشته باشید، بهتر است نکات گفته شده در این مقاله را به خوبی رعایت کنید. برای هر کدام از این موارد، می توانید مقاله ای تخصصی در مجله ی زیبایی رنگدونه پیدا کنید. هدف ما، داشتن زیبایی و سلامت در کنار هم است. پس به شما توصیه می کنیم روتین های پوست، نکات مراقبت از پوست و استفاده از محصولات اورجینال و مراقبت از پوست و مو را جدی بگیرید.

 

 

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک
اطلاع از
guest
امتیاز
لطفا به محصول امتیاز بدهید
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی دیدگاه ها