سلامت و زیبایی

7 راه کار عملی برای درمان نازک شدن پوست دور چشم

7 راه کار عملی برای درمان نازک شدن پوست دور چشم

پوست صورت و خصوصاً پوست دور چشم از پوست دیگر نقاط بدن، ظریف تر و نازک تر است. به همین دلیل زودتر دچار چین و چروک می‌شود و به اصطلاح موجب پیری روزرس می‌شود. یک راه ساده برای جلوگیری و درمان نازک شدن پوست چشم استفاده از بهترین سرم دور چشم است. اگر به درستی از پوست خود مراقبت نکنید خیلی سریع علائم پیری زودرس در چهره شما نمایان خواهد شد. پوست دور چشم انسان نازک تر از باقی نواحی است به همین دلیل آسیب پذیر تر است. همچنین عوامل دیگری نیز هستند که موجب نازک تر شدن و ایجاد چین و چروک در این ناحیه می‌شوند. عواملی مانند پلک زدن زیاد در طول شبانه روز که عملی غیر ارادی است، اشعه های ماوراء بنفش و … که به تنهایی می‌ تواند باعث پیری زودرس در چهره افراد شوند.
بنابراین مراقبت از پوست دور چشم اهمیت بسیار زیادی دارد. حال در این مقاله ما به ذکر روش ها، ترفندها و نکات مراقبت از پوست برای جلوگیری از نازک شدن بیش از حد پوست دور چشم و درمان این مشکل می‌پردازیم.

علل نازک شدن پوست دور چشم

نور خورشید یکی از عواملی است که به مرور زمان باعث نازک تر شدن پوست صورت و دور چشم می‌شود. پوتو های UVA و UVB پرتو های نور خورشید هستند که باعث از بین رفتن سلول های پوستی و نازک شدن آن می‌شوند.
یکی دیگر از عوامل نازک شدن پوست دور چشم بالا رفتن سن است. کلاژن واحد سازنده پوست است که از ایجاد چین و چروک روی آن جلوگیری کرده، رطوبت و شادابی پوست را حفظ می کند. اما با بالا رفتن سن کلاژن کمتری تولید می‌شود که این زمینه نازک پوست  مهیا می‌شود.
استفاده بیش از حد از نوشیدنی های الکلی و سیگار کشیدن نیز باعث نازک شدن پوست دور چشم می‌شوند.
استفاده از کرم های استروئیدی و برخی از دارو هایی ک مستقیما روی پوست استعمال می‌شوند موجب نازک شدن آن می‌شوند. اگر این مواد در مدت زمان طولانی استفاده شود اثر خود را روی پوست دور چشم می‌گذارند و آن را نازک‌تر می‌کنند.
بنابراین با توجه به این علل که برخی از آن‌ها مانند اشعه های خورشید و بالا رفتن سن ناگزیر هستیم، بهترین راه مراقبت از پوست است. سرم دور چشم یکی از راه هایی است که برای درمان نازک شدن پوست دور چشم استفاده می‌شود. برای گرفتن نتیجه ای بهتر و سریع‌تر سعی کنید بهترین سرم دور چشم که مناسب با نوع پوست شماست را انتخاب کنید.

درمان نازک شدن پوست دور چشم

این باور اشتباه است که شخصی که هنوز جوان است بگوید هنوز برای مراقبت از پوست زود است و شخصی که علائم پیری را مشاهده کرده بگوید اکنون دیر شدن و مراقبت از پوست فایده ای ندارد. بلکه در هر سنی و هر زمان و شرایطی مراقبت از پوست مهم‌ترین مسئله به خصوص برای خانم ها است. در ادامه چند روش مفید را برای مراقبت از پوست و جلوگیری از نازک شدن پوست دور چشم و درمان آن بیان می‌کنیم.

7 راه کار عملی برای درمان نازک شدن پوست دور چشم

1- حفظ رطوبت پوست

مرطوب نگه داشتن پوست یک عامل بسیار مهم در جلوگیری از پیری زودرس است که متأسفانه توجه زیادی به آن نمی‌شود. مسلم است که زمانی که پوست آب و رطوبت خود را از دست می‌دهد، جمع می‌شود و چین و چروک روی آن ایجاد می‌شود. اما با رساندن آب به پوست و حفظ رطوبت آن، همیشه پوستی تازه، شاداب و سرحال خواهید داشت و علائم پیری و چین و چروک نیز ظاهر نمی‌شوند. پوست دور چشم نیز از این قاعده مستثنا نیست و نیاز به رطوبت دارد. در ناحیه اطراف چشم غدد چربی وجود ندارند و همین موضوع باعث شده که پوست دور چشم مستعد خشک شدن و نازک‌تر از باقی نواحی بدن باشد.
بنابراین استفاده از مرطوب کننده ها برای پوست به خصوص پوست دور چشم ضروری است. کرم ها، سرم ها و مواد دیگری نیز هستند که خاص استفاده برای دور چشم اند، اما شما می‌توانید از همان کرم مرطوب‌کننده معمولی که برای پوست دست و صورت خود استفاده می‌کنید برای پوست دور چشم نیز استفاده کنید. نکته قابل توجه در این موضوع این است برای مرطوب کردن پوست دور چشم باید فاصله مناسب مواد با چشم حفظ شود.

مهم ترین عاملی که باعث نازک شدن پوست و ایجاد چین و چروک روی آن می‌شود، کمبود آب بدن است. به همین دلیل حفظ رطوبت پوست اهمیت زیادی در زیبایی آن دارد. نوشیدن آب کافی و استفاده از کرم های مرطوب کننده و بهترین سرم دور چشم، راه های مناسبی برای رطوبت رسانی به پوست هستند.

اما از آنجایی که پوست دور چشم نازک و حساس است ممکن است در صورت استفاده از کرم های معمولی در برخی افراد حساسیت هایی مانند خارش، سوزش و ورم ایجاد شود. در چنین شرایطی بهترین راه حل استفاده از کرم ها و سرم های مخصوص دور چشم است که باعث ایجاد حساسیت نمی‌شوند. برای جلوگیری از این مشکل باید بررسی و تحقیق کرده و بهترین سرم دور چشم یا کرم دور چشم را انتخاب کنید.

ماسک دور چشم بیواکوا

ماسک دور چشم بیواکوا

2- رفتار آرام و ملایم

به آرامی و با ملایمت رفتار کردن از مهم‌ترین عواملی است که از آسیب دیدن پوست دور چشم جلوگیری می‌کنند. همانطور که گفته شد پوست این ناحیه بسیار نازک و حساس است و نباید هیچ گونه فشار اضافی به این ناحیه وارد شود.
هنگام شستشوی صورت مخصوصاً زمانی که صورت دارای آرایش است باید ناحیه دور چشم به آرامی شسته شود. همچنین زمانی که از کرم ها و سرم دور چشم استفاده می‌کنید باید ابتدا روش صحیح استعمال آن را روی پوست را یاد بگیرید و این کار را با ملایمت تمام انجام دهید تا باعث نازک‌تر شدن پوست دور چشم نشود. نکاتی را در این موارد در زیر بیان می‌کنیم.
هنگام پاک کردن آرایش صورت این نکات را رعایت کنید:
از یک پد پنبه ای استفاده کنید؛ به این صورت که آرایش پاک کن را روی پد بزنید، سپس به آرامی آن پد روی پوست صورت خود و اطراف چشم خود فشار دهید و به سمت بیرون بکشید. این عمل را تا زمانی که آرایش شما کاملاً پاک شود تکرار کنید.
هنگام استفاده از کرم های دور چشم و کرم های مرطوب کننده این نکات را رعایت کنید:
محصول موردنظر را روی انگشت خود بزنید، سپس به آرامی انشگت خود را در ناحیه اطراف چشم به صورت دورانی بچرخانید. این کار را تا زمانی که کرم استعمال شده کاملاً جذب پوست پود انجام دهید.

7 راه کار عملی برای درمان نازک شدن پوست دور چشم

3- شناخت مواد مفید برای دور چشم

زمانی که شما احساس می‌کنید که پوست دور چشمتان نیاز به مراقبت بیشتری دارد و قصد دارید که کرم دور چشم، کرم مرطوب کننده یا بهترین سرم دور چشم را تهیه کنید، باید از ترکیبات آن‌ها آگاهی داشته باشید تا محصولی بخرید که متناسب با نیازتان باشد. در اینجا مواد تشکیل دهنده برخی از محصولات مراقبتی دور چشم را برای آشنایی بیشتر شما بیان می‌کنیم.
 مواد مناسب برای خطوط و چین های دور چشم:
خطوط و چین ها معمولاً زمانی به وجود می آیند که رطوبت پوست کم باشد. بنابراین برای درمان آن به موادی نیاز است که علاوه بر رطوبت رسانی اثر شادابی و پف نیز داشته باشد. این مواد باید تحریک کننده کلاژن های سطح پوست باشند که عبارتند از رتینوئید ها، رتینول ها، پپتید ها و مشتقات ویتامین A.
مواد مناسب برای حلقه های تیره ایجاد شده در اطراف چشم:
اگر پوست دور چشم خیلی نازک باشد، اشعه های UV خورشید اثرات بیشتری روی آن می‌گذارند و باعث تیره شدن دور چشم می‌شوند. مواد مناسب برای درمان این مشکل عبارت‌اند از آربوتین ها، کوژیک اسید ها، هیدروکینون ها، سویا، مواد دارای ویتامین C، اسید آزلاییک ها، مواد دارای ویتامین  B یا نیکوتین آمید ها.
مواد مناسب برای پف زیر چشم:
پف زیر چشم اغلب به دلیل کمبود آب بدن و بی خوابی به وجود می آید که در صورت رعایت کردن این موارد این مشکل حل می‌شود. اما در صورت نتیجه نگرفتن از این روش ها می‌توانید از موادی مانند: کافئین،  داروی گیاهی درخت بید،  پلی فنل های قهوه و چای سبز استفاده کرد.
مواد مناسب برای مراقبت عمومی و کلی پوست دور چشم:
آنتی اکسیدآن‌ها موادی هستند که برای سلامت عمومی پوست دور چشم مفیدند. آنتی اکسیدآن‌ها اثرات مضر اشعه های خورشید، آلودگی هوا و سیگار کشیدن را خنثی می‌کنند. آنتی اکسیدان در ویتامین C و E و B3 و چای سبز موجود هستند.

زمانی که برای خرید محصولات مراقبتی پوست دور چشم تصمیم گیری می‌کنید باید بدانید برای رفع مشکلتان چه ماده ای لازم است و سپس آن محصولی را تهیه کنید که حاوی همان ماده باشد.

پچ دور چشم ویتامین سی لانبنا

پچ دور چشم ویتامین سی لانبنا

4- از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید

نور خورشید نقش موثری در پیر شدن پوست دارد. همچنین به علت نازک بودن پوست دور چشم باعث تیره شدن این قسمت نیز می‌شود. راه حل مناسب برای این مشکل استفاده از کرم های ضد افتاب است. استفاده از کرم ضد آفتاب در هر آب و هوایی توصیه می‌شود زیرا اشعه ماوراء بنفش خورشید یا UV در هر صورتی به پوست برخورد می کند. نکته ای که در استفاده از کرم ضد آفتاب باید رعایت شود این است که پلک بالایی بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارد؛ پس باید در این قسمت نیز از کرم استفاده شود.

5- خواب، غذا و فعالیت بدنی خوب

خواب کافی که در واقع استراحت چشمان است تاثیر بسزایی روی سلامت چشم و پوست اطراف آن دارد. کمبود خواب باعث تیره شده پوست دور چشم و پف این قسمت می‌شود. فعالیت بدنی مناسب نیز باعث جریان بهتر خون در بدن می‌شود که روی پوست و به ویژه پوست دور چشم اثر می گذارد. خوراکی ها نیز برای تامین موادی که پوست برای بازسازی خود نیاز دارد مهم هستند. به عنوان مثال موز منبع غنی پتاسیم است که برای پوست مناسب است. نوشیدن آب کافی در طول روز نیز به سلامت پوست و حفظ شادابی آن کمک می کند.

7 راه کار عملی برای درمان نازک شدن پوست دور چشم

6- ماساژ دادن زیر چشم

ماساژ دادن زیر چشم ها باعث می‌شود خون در این قسمت بهتر جریان داشته باشد. همچنین پف زیر چشم که بر اثر کم خوابی یا پر خوابی به وجود می آید با ماساژ دادن زیر چشم برطرف می‌شود.

دورچشم پروتئینه لانبنا

دورچشم غلتکی پپتاید لانبنا

7– درمان با عسل

عسل ماده ای است که باعث از بین رفتن چین و چروک های به وجود آمده روی پوست می‌شود. در صورتی که پوست دور چشم شما نازک شده است و چین و چروک افتاده است می‌توانید آن را با عسل ماساژ دهید. کافی است عسل را روی این قسمت بمالید و 10 الی 15 دقیقه بعد بشویید. سعی کنید این کار را دو تا سه بار در هفته انجام دهید.

مراقبت از پوست صورت و دور چشم تنها با کرم های دور چشم و دیگر محصولات مراقبتی امکان پذیر نیست. بلکه روش های متعدد دیگری است که شما بدون نیاز به استفاده از این کرم ها می‌توانید به مراقبت پوست خود بپردازید.

جمع بندی

در این مقاله 7 راه کار عملی برای درمان نازک شدن پوست دور چشم برای شما همراهان عزیز ارائه شد. عمل کردن به این روش ها برای پوست کاربردی و مفید است. همانطور که گفته شد ما از اثرات مخربی که بالا رفتن سن و نور خورشید روی پوستمان به وجود می آورند راه فراری نداریم. پس باید به گونه این اثرات را خنثی کرده. روش هایی در این مطلب بیان شد. مانند استفاده از کرم های دور چشم، بهترین سرم دور چشم و برخی مراقبت های دیگر. استفاده از عینک آفتابی در برابر نور خورشید نیز راه حلی است که حدودا از برخورد اشعه ها به چشم جلوگیری می کند؛ اما باز هم نکات مراقبت از پوست باید رعایت شود.
شما می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را در وب سایت ما درج کرده تا ما از آن‌ها برای بهتر شدن خود استفاده کنیم. همچنین در صورت داشتن سوالی می‌توانید سوال خود را مطرح کرده تا کاشناسان ما به دقت پاسخ بدهند.

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک
اطلاع از
guest
امتیاز
لطفا به محصول امتیاز بدهید
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی دیدگاه ها
سمیه

روش ماساژدادن چشم روبهتربودذکرمیکردیدچون متفاوت ازسایر قسمتهاست و ماساژغلط باعث چروک شدن بیشترمیشود. به جای کرمهاموادگیاهی وخانگی وطبیعی روانتظارداشتم که بیشتر ذکرمیکردید.مرسی