سلامت و زیبایی

علت خشکی پوست چیست؟ 5 دلیل خشکی پوست

چرا پوست خشک می شود

سال های زیادی را با این مشکل دست و پنجه نرم می کردم که پوستم خشک است. اگر هفته ای از مواد ضد خشکی روی پوستم استفاده نمی کردم پوستم ترک می خورد یا پوسته پوسته می شد. این باعث می شد که نتوانم میکاپ دلخواهم را انجام دهم یا از محصولاتی که دوست دارم استفاده کنم. چون پوست خشک، حساس تر از پوست معمولی است. برای همین خیلی به دنبال جواب این سوال بودم که چرا پوست خشک می شود؟ علت خشکی پوست چیست؟

در ادامه این مقاله می‌خواهم آنچه را که از این تحقیقات یاد گرفتم و به دستم آمده است را بهتان بگویم. باشد که با استفاده از این اطلاعات بدانید چرا پوست تان خشک است ودرمان خشکی پوست مناسب خودتان را پیدا کنید. پس فرصت را از دست ندهید و به خواندن این مقاله ادامه دهید.

پوست خشک چیست؟

پوست خشک چه شکلی است

خشکی پوست وضعیتی ناراحت‌کننده است که با پوسته‌پوسته شدن، خارش و ترک‌خوردن مشخص می‌شود. خشکی پوست می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد یا به طور طبیعی پوست خشکی داشته باشید. پوست خشک می‌تواند هر قسمت از بدن‌تان را تحت‌تأثیر قرار دهد. ولی معمولاً دست‌ها، بازوها و پاها را درگیر خود می‌کند. در خیلی از موارد، تغییرات سبک زندگی و مرطوب‌کننده‌های بدون نسخه ممکن است باعث درمان این مشکل شوند. شستن مکرر دست‌ها و استفاده از ضدعفونی‌کننده دست و یا شنا طولانی در استخرها با کلر موجود در آب نیز می‌تواند باعث خشک‌شدن دست‌ها شود.

علت خشکی پوست

موارد زیر می تواند علت خشکی پوست باشد:

 • قرارگرفتن در معرض شرایط آب‌وهوایی خشک
 • آب داغ و برخی مواد شیمیایی می‌تواند باعث خشک‌شدن پوست شود.
 • شستن زیاد دست ها
 • حمام با آب شور
 • خشکی پوست نیز می‌تواند ناشی از شرایط پزشکی زمینه‌ای باشد.
 • در حالت کلی؛ خشکی پوست زمانی ایجاد می‌شود که پوست خیلی سریع آب خود را از دست می‌دهد و در نتیجه دچار کم‌آبی می‌شود. چندین علل وجود دارد که می‌تواند خطر ازدست‌دادن آب پوست را افزایش دهد.

در پزشکی به خشکی پوست درماتیت می گویند. انواع مختلفی از درماتیت وجود دارد.

انواع درماتیت برای خشکی پوست

علت خشکی پوست

درماتیت تماسی زمانی ایجاد می‌شود که پوست شما به چیزی که لمس می‌کنید واکنش نشان ‌دهد. این می تواند باعث التهاب موضعی می‌شود، مانند:

 1.  درماتیت تماسی تحریک‌کننده؛ زمانی رخ می‌دهد که پوست شما در معرض یک عامل شیمیایی تحریک‌کننده مثل سفیدکننده قرار گیرد.
 2. درماتیت تماسی آلرژیک زمانی ایجاد می‌شود که پوست شما در معرض ماده‌ای مانند نیکل قرار گیرد که به آن حساسیت دارید.
 3. درماتیت سبورئیک زمانی رخ می‌دهد که پوست بیش از حد چربی تولید کند. این منجر به راش‌های قرمز و پوسته‌پوسته می‌شود که معمولاً روی پوست سر مشاهده می شود. این نوع درماتیت در نوزادان شایع تر است.
 4.  درماتیت آتوپیک  به نام اگزما نیز شناخته می شود. این یک بیماری مزمن پوستی است که باعث می‌شود لکه‌های پوسته‌پوسته خشک‌روی پوست ظاهر شود. سایر بیماری‌ها مانند پسوریازیس و دیابت نوع 2 نیز می‌توانند باعث خشکی پوست شما شوند.

چرا پوست خشک می شود؟

علت پوست خشک

پوست خشک می‌تواند هر کسی را تحت‌تأثیر قرار دهد. ولی برخی از عوامل خطر احتمال ابتلا به پوست خشک را افزایش می‌دهند، از جمله:

1. سن

افراد مسن بیشتر در معرض ابتلا به خشکی پوست هستند. با افزایش سن، منافذ پوست به طور طبیعی چربی کمتری تولید می‌کنند و خطر خشکی پوست را افزایش می‌دهند.

2. کم‌آبی بدن

بدن برای انجام بسیاری از فرایندها و عملکردهای ضروری خود از آب استفاده می‌کند. اگر بیشتر از آب مصرفی خود استفاده کند، ممکن است پوست دچار کم‌آبی شود. این روی کل بدن تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث خشکی پوست شود. یک فرد می‌تواند با نوشیدن آب کافی هر روز از کم‌آبی بدن جلوگیری کند.

3. تاریخچه پزشکی

اگر سابقه این شرایط یا سایر بیماری‌های آلرژیک در خانواده خود داشته باشید، احتمال بیشتری دارد که اگزما یا درماتیت تماسی آلرژیک را تجربه کنید.

4. فصل

خشکی پوست در ماه‌های پاییز و زمستان که سطح رطوبت نسبتاً پایین است، شایع‌تر است.در تابستان، سطوح بالاتر رطوبت به جلوگیری از خشک‌شدن پوست شما کمک می‌کند. همچنین حمام مکرر یا شستن با آب بسیار داغ خطر خشکی پوست را افزایش می‌دهد.

تفاوت پوست کم آب با پوست خشک

فرق پوست خشک و کم آب

در بین مردم به پوست کم آب و پوست بدون چربی خشک گفته می شود. ولی این دو واژه با هم فرق دارند. منظور از پوست کم آب، پوستی است که رطوبت کافی را ندارد و به خوبی آبرسانی نشده است. ولی پوست بدون چربی به پوستی گفته می شود که چربی های ضروری‌اش کمتر از حد طبیعی است. این دو را با هم اشتباه نگیرید پوست در عین چرب بودن می تواند کم آب باشد.

همچنین ممکن است پوستی که چربی کافی ندارد به واسطه نوشیدن آب کافی هیدراته باشد. ولی عدم چربی لازم در پوست باعث می شود آب پوست راحت تر تبخیر شود و از پوست برود.

عوامل مرتبط با خشکی پوست

1. پوست سیاه، قهوه ای یا روشن

تحقیقات نشان می دهد افرادی که پوست قهوه ای، سیاه یا روشن دارند نسبت به افرادی که دارای پوست متوسط ​​هستند، مانند افرادی که اجداد مدیترانه ای دارند، بیشتر در معرض پوست خشک هستند.

 2. استفاده از برخی داروها

پوست بسیار خشک یکی از عوارض جانبی احتمالی داروهایی مثل استاتین ها و دیورتیک ها است.

3. شغل مرتبط با رطوبت

شاغلی که مجبور است مرتباً دستان خود را در طول روز در آب قرار دهد یا از مواد شیمیایی استفاده کند. ممکن است لایه محافظ پوست دستش از بین برود. از جمله  آرایشگران، پرستاران، خانه دارها، کارگران ساختمانی، آشپزها، گلفروشان و کارگران فلزی

4. دمای پایین در فضای باز

وقتی که دمای بیرون کاهش می یابد، هوا رطوبت کمتری را در خود نگه می دارد. تحقیقات نشان می دهد که این می تواند منجر به خشکی بیش از حد پوست شود.

5. کمبود ویتامین یا مواد معدنی

پوست برای حفظ سلامت به مواد مغذی نیاز دارد. اگر ویتامین D، ویتامین A، نیاسین، روی یا آهن کافی دریافت نمی کنید، ممکن است پوست بیش از حد خشک شود.

6. سیگار کشیدن

سیگار حاوی مواد شیمیایی مضری است که پیری پوست تسریع می کند و باعث می شود که پوست خشک تر می شود.

7. بی اشتهایی

اگر به اندازه کافی غذا نمی خورید، مواد مغذی لازم برای هیدراته ماندن پوستتان را دریافت نمی کنید.

8. رژیم غذایی

برخی رژیم‌های غذایی، مانند برخی رژیم‌های بدون چربی، می‌توانند منجر به کمبود اسیدهای چرب ضروری (EFAs) شوند که برای حفظ رطوبت در پوست مهم هستند. به طور مشابه، مصرف بیش از حد الکل یا دوزهای زیاد برخی از داروها نیز ممکن است خطر خشکی پوست را افزایش دهد.

عوارض پوست خشک

انواع خشکی پوست

پوست خشک اگر زیاد نباشد عوارض شدیدی ندارد و فقط باعث زبری و خارش پوست می شود. ولی اگر ان را کنترل نکنید ممکن است که تشدید شود و باعث عوارض جدی تری شود که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

درماتیت آتوپیک (اگزما)

اگر مستعد ابتلا به این عارضه هستید، خشکی بیش از حد می تواند منجر به فعال شدن بیماری شود و باعث بثورات پوستی و ترک خوردن شود. عفونت های پوست خشک ممکن است ترک بخورد، اجازه ورود باکتری ها را می دهد و باعث عفونت می شود. این عوارض به احتمال زیاد زمانی رخ می دهند که مکانیسم های محافظتی پوست شما به شدت آسیب ببیند.

برای مثال، خشکی شدید پوست می‌تواند باعث ایجاد ترک‌ها یا شکاف‌های عمیق شود که می‌تواند باز شود و خونریزی کند و راهی برای باکتری‌های مهاجم فراهم کند. البته خشکی پوست مشکلاتی مثل پوسته پوسته شدن، قرمزی، ترک پوستی، خارش و زبر شدن پوست می شود.

بهترین درمان خشکی در خانه

ژل کرم هیدرو بوست نوتروژینا

ژل کرم هیدرو بوست نوتروژینا

خرید ژل کرم هیدرو بوست نوتروژینا

اگر شما هم به دنبال بهترین درمان خشکی پوست هستید و نمی خواهید هزینه زیادی مصرف کنید و به کلینیک زیبایی بروید به جای خوبی آمدید. ما امروز به شما بهترین درمان خشکی پوست ارزان و سریع را معرفی می کنیم. واقعا نمی دانم چجوری این محصول جادویی را تعریف کنم، بهترین کار این است خودتان یکبار از آن استفاده کنید تا نتایج واقعی آن را با چشمان خود ببینید.

در کل اگر بخواهم به طور خلاصه بگویم آنچه که برای پوست خشک نیاز است تا خوب شود در این محصول یافت می شود. از آنجایی که این محصول از ترکیبات طبیعی ساخته شده است هیچ عوارضی ندارد. همچنین به واسطه بافت ژلی و سبکی که دارد خیلی سریع جذب پوست می شود و اثر گذاری سریعی دارد. تصور کنید فقط چند دقیقه بعد از اینکه از کرم ضد خشکی پوست نوتروژینا استفاده کردید احساس کنسد که پوست‌تان مرطوب شده است. جذابیت این محصول به دلیل ماندگاری 24 ساعته‌اش است.

همچنین دیگر نیاز نیست برای درمان خشکی پوست کرم روز و شب بخرید چون این محصول را می توان به جای کرم روز و شب استفاده کرد. ابه طور کلی این محصول خواص زیر را دارد:

 • مرطوب کننده
 • آبرسان
 • نرم کننده
 • درمان خشکی پوست
 • از بین بردن ترک خوردگی و آثار خشکی پوست

کرم آبرسان و تقویت کننده ریچ سیمپل

کرم آبرسان و تقویت کننده ریچ سیمپل

خرید کرم آبرسان و تقویت کننده ریچ سیمپل

تصور کنید که پوست خشک‌تان فقط چند دقیقه بعد از زدن کرم و محصول آبرسان نرم شده است. دیگر با لمس پوست صورتتان احساس زبری نمی کنید همچنین حس می کنید که پوست‌تان مرطوب است. می خواهید محصولی را داشته باشید که برای 24 ساعت پوست را مرطوب و نرم کند؟ به نظرتان وجود چنین محصولی ممکن است؟

اگر می خواهید این محصول جادویی را داشته باشید فقط کافی است که از طریق لینک بالا آن را بخرید. منتظر چی هستید فقط تعداد محدودی از این محصول در انبار مانده است. ممکن است در صورت تعلل این محصول شگفت انگیز را از دست دهید. در چند سال گذشته که این محصول به بازار جهانی آمده است طرفداران زیادی پیدا کرده است، به خصوص در انگلستان.

دلیل آن هم خیلی واضح است چون این محصول ماندگاری 24 ساعته دارد. همچنین به واسطه بافت سبک کرم خشکی پوست هیدروبوست نوتروژینا اجذب سریعی دارد. از آن جایی که پوست های خشک خیلی حساس هستند باید کرم هایی که روی صورت استفاده می کنید کاملا گیاهی و بدون عوارض باشند. همچنین این محصول باید فرمولاسیونی جدید داشته باشد تا باعث التهاب پوستی نشود و زود جذب شود.

اگر می خواهید چنین مرطوب کننده ای داشته باشید، فقط کافی است که کرم آبرسان و تقویت کننده ریچ سیمپل را بخرید. این محصول خواص زیر را دارد:

 • دارای فرمولاسیون مناسب پوست خشک و آسیب دیده
 • مرطوب کننده
 • نرم کننده
 • آنتی اکسیدان
 • آبرسان تا 24 ساعت
 • فرمولاسیون جدید و کاملا گیاهی
 • بدون ایجاد حساسیت

سرم آبرسان هیالورونیک اسید بیوآکوا

سرم آبرسان هیالورونیک اسید بیوآکوا

خرید سرم آبرسان هیالورونیک اسید بیوآکوا

در بالا گفتیم که با افزایش سن ممکن است پوست خشک و حساس شود. همین باعث می شود خیلی از افرادی که پوست خشکی دارند روی صورت‌شان هم چین و چروک مشاهده کنند. البته پوست خشک آسیب پذیرتر است و زودتر پیر می شود. از این رو باید دو کرم جدا گانه برای رفع خشکی پوست و ضد پیری استفاده کنید.

تصور کنید با خرید یک محصول می توانید این دو خواص را در کنار هم داشته باشید. با خرید این محصول فقط پول یک مرطوب کننده پرداخت می کنید؛ ولی خواص ضد پیری و خشکی پوست را با هم می گیرید. دیگر لازم نیست که دو کرم بزنید تا پوست‌تان را مرطوب و از چین و چروک رها کند. زدن دو کرم وقت و حوصله می خواهد. جدا از آن باید هزینه زیادی را برای آن ها پرداخت کنید.

همچنین خرید محصول اصلی و مناسب کاری آسان نیست و نیاز به تحقیق دارد. جدا از آن کرم جوانسازی پوست باید طبیعی و گیاهی باشد. چون پوست خشک خیلی حساس است و ممکن است در مقابل کوچک‌ترین محرک ها واکنش نشان دهد. همچنین این روزها برندهای زیادی دست به تولید محصولات ضد پیری کرده اند و همه آن ها ادعا می کنند محصولات‌شان طبیعی و بدون عوارض است.

به خاطر همین انتخاب دو محصول جدا گانه که هر دو برای پوست مناسب باشند خیلی سخت است. بهترین کار این است که یک محصول را استفاده کنید که برای هر دو مشکل مناسب باشد. طبیعی است که محصولی که برای رفع خشکی پوست طراحی شده است حساسیت ایجاد نمی کند. البته این حرف استثناهای زیادی دارد چون بیشتر فروشگاه های فروش لوازم مراقبت از پوست فقط دنبال فروش خودشان هستند. برای همین محصولات بی کیفیت و ارزان را عرضه می کنند که حاوی ترکیبات شیمیایی است.

برای رهایی از خشکی پوست و همچنین داشتن پوستی جوان تر که چین و چروک نداشته باشد. باید محصول تاثیر گذار با قابلیت جذب سریع انتخاب کنید. ما بهتان بهترین سرم آبرسان بازار بیوآکوا را معرفی می کنیم. این محصول قیمت ارزانی دارد. سرم هیالورونیک اسید بیوآکوا از گلیسیرین، عصاره برگ سنتلا و هیالورونیک اسید ساخته شده است که هیچ عوارضی روی پوست ایجاد نمی کند. همچنین به واسطه فرمولاسیون سبک و جدید خیلی زود جذب می شود. این محصول خواص زیر را دارد:

 • مرطوب کننده و آبرسان
 • تاثیر گذاری سریع
 • جذب بالا
 • نرم کننده
 • ضد پیری زودرس
 • افزایش شادابی پوست
 • درمان آسیب های ناشی از خشکی پوست

ماسک ورقه ای خیار سادور

ماسک ورقه ای خیار سادور

خرید ماسک ورقه ای خیار سادور

اگر با خشکی پوست دست و پنجه نرم می کنید و نمی خواهید برای درمانش هزینه زیادی را صرف کنید. بهتان تبریک می گویم چون به جای خوبی آمدید و در اینجا ارزان ترین درمان خشکی پوست را معرفی می کنیم. دیگر نیازی نیست هزینه زیادی را برای درمان سریع خشکی پوست در خانه صرف کنید. این محصول با جذب سریع و بافت ملایم هیچ گونه عوارضی ندارد و تاثیر گذاریش خیلی سریع است. برای اینکه نهایت تاثیر گذاری را از این درمان خانگی پوست خشک بگیرید لازم است روش استفاده از آن را بدانید که در زیر آمده است.

این محصول ارزان درمان سریع خشکی پوست خواص زیادی دارد. کمتر کسی باور می کند که با هزینه کمتر از 10 تومان بتوان محصولی را خریداری کرد که پوست خشک را درمان کند و باعث کلاژن سازی آن شود. پوست به دلیل کمبود کلاژن پیر می شود، وقتی که کلاژن سازی پوست تحریک شود. پوست جوان تر می شود. جدا از این ها بهترین ماسک ورقه ای پوست خشک می تواند باعث درمان آفتاب سوختگی پوست شود.

من هم تا خودم از این محصول استفاده نکرده بودم باور نمی کردم که این همه خواص داشته باشد. ولی بعد از استفاده از چند ماسک ورقه ای نتایج را با چشمان خودم دیدم. برای همین می گویم این درمان تضمینی خشکی پوست، پیری و آفتاب سوختگی است. من از این محصول استفاده کردم و از تاثیر گذاری آن مطمئن هستم. ولی اگر باز هم شک دارید فقط 3 ماسک ورقه ای خیار سادور بخرید و استفاده کنید. بعد از این کار نتایج شگفت انگیزش را با چشمان خودتان می بینید. به صورت کلی خواص ماسک ورقه ای پوست خشک خیار موارد زیر است:

 • آبرسان و مرطوب کننده
 • آنتی اکسیدان قدرتمند
 • درمان آفتاب سوختگی
 • جلوگیری از پیری زودرس
 • نرم کننده و شاداب کننده
 • اکسیژن رسانی به پوست

پکیج مرطوب کننده و تقویت کننده بلوبری بیوآکوا

پکیج مرطوب کننده و تقویت کننده بلوبری بیوآکوا

خرید پکیج مرطوب کننده و تقویت کننده بلوبری بیوآکوا

اگر به دنبال محصولی بیش از یک درمان سریع خشکی پوست هستید. دنبال محصولی هستید که هر چی پوست به آن نیاز داشته باشد را به آن بدهد. محصولی همه کاره و در عین حال ارزان قیمت. در این شرایط اقتصدی واقعا پیدا کردن هزینه کردن برای چندین محصول متفاوت خیلی سخت است. جدا از آن هم نمی شود که چندین کرم را با هم روی پوست استفاده کرد. نه وقت آن را داریم نه حوصله ش را. همچو که در بالا هم گفتم خرید هر محصول در این بازار نیاز به تحقیق زیادی دارد.

چند سال قبل دنبال خرید شامپویی برای درمان سفیدی مو بودم. آن زمان هنوز در فروشگاه خودمان شامپو موجود نبود. در هر سایتی شامپویی را معرفی می کرد و می گفت این درمان قطعی سفیدی مو است. بعد که اسم این محصول را جستجو می کردم و درباره آن بیشتر می خواندم، متوجه می شدم که این محصول اصلا برای سفیدی مو مناسب نیست. فقط فروشگاه ها دنبال فروش محصول‌شان هستند و کلی اغراق می کنند تا آن را بفروشند. برای همین تصمیم گرفتم که توضیحات محصولات فروشگاه رنگدونه را بدون اغراق بنویسم.

همچنین محصولاتی را بیاوریم که تست شده و تاثیر گذار باشند. اگر در مقاله های دیگر وبلاگ‌مان دقت کرده باشید گفتم که این محصولات را امتحان کردم. سعی می کنم اول خودم محصولی را امتحان کنم و اگر تاثیر گذار بود آن را به بقیه معرفی کنیم. همین هم باعث پرطرفدار شدن ما شده است. خب بگذریم و از موضوع اصلی دور نشویم. ما می خواهیم اینجا درمان قطعی خشکی پوست در خانه را معرفی کنیم که بیشتر از یک درمان است. چون این محصول خودش چند محصول است.

این محصول ترکیبی شوینده صورت، تونر، اسنس یا امولوشن، کرم مرطوب کننده، بی بی کرم و سرم هیالورونیک اسید است. هر یک از این ترکیبات می توانند یک محصول جدا گانه باشند. همین ترکیبات باعث شده است این محصول را همه حریف بدانم و بگویم هر چی پوست نیاز دارد را این محصول دارا است. جدا از آن ترکیبات طبیعی( بلوبری) و بافت سبک این محصول باعث می شود که برای انواع پوست به خصوص پوست خشک و حساس مناسب باشد و خیلی زود جذب شود. پکیج مرطوب کننده و تقویت کننده بلوبری بیوآکوا خواص زیر را دارد:

 • مرطوب کننده
 • آبرسان
 • مغذی
 • روشن کننده
 • تقویت کننده
 • تنظیم کننده چربی
 • تقویت بافت پوست
 • افزایش خاصیت کشسانی
 • درمان خشکی پوست
 • کاهش آثار پیری
 • کوچک کننده منافذ پوست

برای خرید مرطوب کننده و آبرسان برای درمان خشکی شدید پوست در خانه با بهترین قیمت به فروشگاه رن‍‍‍‍‍‍‍‍‍گ‍دون‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ه مراجعه کنید.

جمع بندی

چرا پوست خشک می شود و علت خشکی پوست چیست؟ سوالی رایج و پر تکراری که روزانه زیاد با آن روبه رو می شویم. در این مقاله به این سوال رایج جواب دادیم و در ادامه بهترین درمان خشکی پوست در خانه را معرفی کردیم. همچنین چندین محصول ماسک ورقه ای را معرفی کرده ایم که می تواند به رفع خشکی پوست تان کمک کند.

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک
اطلاع از
guest
امتیاز
لطفا به محصول امتیاز بدهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی دیدگاه ها