سلامت و زیبایی

8 دلیل برای ماساژ صورت

ماساژ صورت

 

ماساژ صورت یکی از روش های درمانی است که می توانید به تنهایی یا به کمک پزشک انجام دهید. ماساژ صورت شامل تحریک نقاط فشار بر روی صورت و گردن است.

برای ماساژ صورت می توانید از روغن ها، لوسیون ها و حتی ایزارهای ماساژ استفاده کنید. ماساژ صورت علاوه بر اینکه به استراحت ماهیچه های صورت کمک می کند، باعث بهبود پوست نیز می شود. به دلیل همین اثر آرامش بخش و جوان کننده است که ماساژ دادن صورت به افراد توصیه می شود. زیرا ماساژ صورت باعث می شود تا ظاهر و احساس بهتری داشته باشید.

چه بخواهید برای ریلکس کردن و آرامش از ماساژ صورت استفاده کنید، یا اینکه برای جوان سازی پوست، تکنیک های زیادی هست که باید به آن ها توجه کنید. در ادامه این مقاله به ذکر نکات مثبت و مزایای ماساژ صورت می پردازیم.

انواع ماساژ صورت

انواع مختلفی از روش های ماساژ دادن صورت وجود دارد. می توانید این روش ها را به تنهایی اجرا کنید یا اینکه از متخصص کمک بگیرید. در زیر به ذکر لیستی از انواع ماساژ های صورت می پردازیم.

تخلیه لنفاوی

رفلکسولوژی

شیاتسو

گوا شا

سوئدی

درمانی

سینوس

طب فشاری

همچنین برخی از تکنیک های ماساژ نیز وجود دارد. این تکنیک ها مانند فشار دادن، ضربه زدن، حرکت دادن انگشتان روی صورت، ارتعاشات و غیره است.

ماساژ صورت

مزایای ماساژ صورت چیست؟

ما برای بررسی هر موضوعی از منابع علمی و معتبر استفاده می کنیم. برای این مقاله ما از سایت پزشکی Healthline  کمک گرفته ایم. موارد ذکر شده در این مقاله بر اساس تحقیقات و نتایج علمی هستند. در زیر به بررسی برخی از مزایای ماساژ دادن صورت می پردازیم.

 1. ضد پیری و چین و چروک

یکی از مزایای اصلی ماساژ صورت توانایی آن در بهبود کلی ظاهر پوست است. یک منبع معتبر در سال 2017 اثرات ماساژ صورت به وسیله ی یک دستگاه حرکت کننده را مورد بررسی قرار دارد. شرکت کنندگان در این تحقیق دو گروه بودند. هر دو گروه از کرم های ضد چین و چروک استفاده می کردند. اما یکی از گروه ها در کنار آن از ماساژ صورت نیز بهره می برد. پس از گذشت 8 هفته از این مطالعه نتایج متفاوت بودند.

گروهی که علاوه بر استفاده از کرم های ضد چین و چروک از ماساژ نیز استفاده کرده بوند، نتایج خیلی بهتری را نشان می دادند. پوست این افراد افتادگی کمتری داشت و چین و چروک ها تا حدی رفع شده بودند.

محققان همچنین در یک تحقیق آزمایشگاهی، تاثیر ماساژ را روی ریز نمونه های پوستی بررسی کردند. در این آزمایش مشخص شد نمونه هایی که از ماساژ استفاده شده بود، بعد از 10 روز، پروتئین هایی بیشتر بیان شده بودند. این پروتئین ها، همان پروتئین های ضد پیری پوست بودند. در حالی که در ریز نمونه های ماساژ داده نشده، این تغییر مشاهده نشد.

 1. فشار سینوس

تا زمانی ک مورد عفونی یا سینوس در مرحله حاد نباشد، می توانید از ماساژ صورت برای بهبود آن استفاده کنید. ماساژ سینوس ممکن است به تخلیه مخاط، کاهش سر درد و افزایش جریان خون کمک کند.

اما برای بررسی تاثیر ماساژ سینوس بر روی سلامتی، هنوز تحقیقات علمی بیشتری لازم است.

ماساژ صورت

 1. آکنه

تحریک پوست از طریق ماساژ به افزایش ریان خون کمک می کند. این افزایش جریان می تواند به بهبود آکنه و جوش کمک نماید. برخی از افراد معتقدند ماساژ صورت با روغن زیتون، توانایی زیادی در از بین بردن جوش و آکنه دارد.

به هر حال، نتایج روی پوست افراد متفاوت است. پس قبل از استفاده، ان را روی ناحیه کوچکی تست کنید. در صورت حساسیت یا ایجاد جوش، از ماساژ صورت با روغن زیتون خودداری کنید. در هنگام ماساژ صورت خیلی تهاجمی عمل نکنید. به طور مناسب از لایه بردارها استفاده کنید و با ملایمت با پوست برخورد نمایید.

 1. مفصل گیجگاهی زیرواره ای یا TMJ

افرادی که مفصل گیجگاهی زیرواره ای دارند، ممکن است در فک یا صورت احساس ناراحتی کنند. این علایم می تواند شامل گوش درد، سر درد یا قفل کردن فک باشد.

با توجه به تحقیقات انجام شده، ماساژ این ناحیه می تواند به ماهش درد، تسکین ماهیچه های این ناحیه و تقویت آن ها کمک کند. این ناراحتی ممکن است به علت جویدن، فشار دادن فک روی هم یا دندان قروچه باشد. با ماساژ دادن فک، می توان علایم دردناک آن را بهبود بخشید.

این ماساژ هنگامی که با تمرینات فک همراه باشد، موثرتر است.

 1. پوست درخشان

اگر می خواهید پوستی درخشان و شاداب داشته باشید، ماساژ صورت را جدی بگیرید. ماساژ صورت قطعا یکی از راه حل ها برای داشتن پوست شفاف و درخشان است. بر اساس تحقیقی که در سال 2002 انجام شده است مشخص شد، زنانی که از ماساژ صورت استفاده می کنند، 59 درصد احساس شادابی و طراوت را گزارش کرده اند.

حدود 54 درصد از این افراد نرم و نازک شدن پوست را گزارش کردند. در حالی که 50 درصد افراد، سفت شدن پوستشان را گزارش کرده اند. شواهد زیادی حکایت از آن دارد که ماساژ روزانه صورت، می تواند به سفت شدن و تقویت آن ها کمک کند. همچنین ماساژ باعث تحریکم عضلات صورت، تسکین آن ها و افزایش جریان گردش خون می شود.

ماساژ صورت

 1. افزایش جریان خون پوست

استفاده از ماساژ صورت و دستگاه هایی که برای ماساژ صورت هستند تاثیر مثبتی بر جریان خون دارد. افزایش جریان خون ممکن است به بهبود ظاهر پوست کمک کند.

بر اساس یکی از تحقیقاتی که در سال 2018 انجام شد، مشخص شد افرادی که روزانه 5 دقیقه صورتشان را ماساژ داده اند؛ حداقل به مدت ده دقیقه بعد، جریان خونشان افزایش پیدا کرده بود.

پس از 5 هفته انجام ماساژ صورت، میزان افزایش جریان خون به طرز قابل توجهی مشاهده گردید.

 1. جوانسازی صورت

ماساژ صورت می تواند سبب کاهش تنش و اضطراب شود. در نتیجه آرامش و سلامت پوست را افزایش می دهد. تحقیقات در سال 2018 نشان می دهد افرادی که با استفاده از دستگاه ماساژ صورت، صورتشان را ماساژ می هند، به تاثیر این ماساژ در جوان سازی پوست اشاره کرده اند.

در زنانی که صورتشان را ماساژ می داند، افزایش ضخامت و سطح عضلات در طولانی مدت مشاهده گردید. در نتیجه پوست سفت تر شده و کمتر دچار پیری پوست می شوند.

 1. بافت اسکار را مدیریت کنید.

اگر زخم صورت در مرحله بهبودی دارید، ماساژ صورت می تواند مفید باشد. ماساژ بافت اسکار می تواند به افزایش جریان خون، شل شدن بافت های اطراف آن و رفع برجستگی های پوستی کمک کند. اما تنها مزیت ماساژ صورت برای رفع اسکار این مورد نیست. متاساژ صورت همچنین به کاهش حساسیت، خارش و درد زخم نیز کمک می کند.

محققان در سال 2014 دریافتند که ماساژ صورت به کاهش قرمزی و حساسیت پوست کمک می کند. همچنین استفاده از ماساژ می تواند آثار ناشی از سوختگی پوست را نیز کاهش دهد.

ماساژ صورت

چگونه در خانه ماساژ صورت را انجام دهیم؟

 • قبل از هر چیزی صورت و دستان خود را بشویید تا تمیز شود.
 • مقداری روغن یا لوسیون روی انگشتان خود بزنید تا انگشتانتان به راحتی روی پوست بلغزد. روغن هایی مثل روغن هسته انگور برای ماساژ صورت مناسب هستند. همچنین می توانید از مرطوب کننده ها و آبرسان های پوست استفاده کنید. همچنین می توانید از کف دستانتان نیز برای ماساژ صورت استفاده کنید.
 • موارد مورد علاقه خود را در کنار یکدیگر بگذارید تا ماساژ صورت را شروع کنید. هر حرکت را پنج بار تکرار کنید. یا اینکه می توانید آن را به مدت 20 تا 30 ثانیه انجام دهید. از حرکات ملایم استفاده کنید.

چند تکنیک برای انجام ماساژ صورت

با حرکات دایره ای، کنار شقیقه و پیشانی خود را ماساژ دهید.

از کف دست و نوک انگشتان برای ماساژ کناره های صورت استفاده کنید.

از قسمت چانه شروع کنید و به سمت پیشانی بروید.

انگشت خود را حلقه کنید و بر روی استخوان ابرو بکشید. به این شکل آن را به سمت انتهای صورت امتداد دهید.

از گوشه داخلی به سمت گوشه بیرونی صورت حرکت کنید. سپس همین حرمت را برای زیر چشمتان نیز انجام دهید.

با استفاده از انگشت شست و انگشت اول خود، از گوشه بیرونی ابرو شروع کنید. هنگام حرکت به سمت گوشه های داخلی ابرو، انگشتتان را به آرامی فشار دهید.

انگشتتان را مابین دو ابرو بگذارید. سپس آن را به سمت بالا و موهای خود بکشید. بار دیگر این حرکت را انجام دهید اما این بار انگشتتان را به سمت شقیقه ها حرمت دهید.

فاصله بین دو ابروی خود را چند ثانیه فشار دهید. سپس در جهت حرکت عقربه های ساعت ماساژ صورت را انجام دهید. در نوبت بعدی این کار را خلاف جهت عقربه های ساعت انجام دهید.

از انگشت اشاره و انگشت وسط برای ماساژ زیر گونه ها استفاده کنید. ماساژ صورت و مخصوصا ماساژ خط لبخند، بسیار مهم است. این خط ها معمولا به خاطر خندیدن و به مرور زمان ایجاد می شوند. برای این کاز از مرکز صورت شروع کنید.

انگشت شست را به حالت حلقه قرار دهید و گونه را به سمت بالا و شقیقه بکشید. این کار را خیلی ملایم انجام دهید. ماساژ این قسمت هم باعث بهبود سینوس ها می شود هم باعث می شود عضلات آرامش پیدا کنند.

سپس سه انگشت بلندتر را روی خط لبخند بگذارید و آن را به سمت گوش و شقیقه بکشید. در حرکتی دیگر می توانید انگشت دوم را روی خط لبخند بگذارید و آن را به سمت بالا و گوشه ی داخلی چشم بکشید.

از انگشت شست و انگشت اشاره برای ماساژ چانه استفاده کنید. انگشت شست را زیر فک قرار دهید و انگشت اشاره را به حالت دایره روی فک. حال آن را به سمت گوش هی خود بکشید. این کار را پنج بار تکرار کنید.

با حرکات دایره ای ناحیه ی زیر لاله گوش را ماساژ دهید.

با همین چند حرکت ساده، توانستید ماساژ صورت را انجام دهید. می توانید روزانه دو بار، شب ها و صبح، صورتتان را ماساژ دهید. اگر برای ماساژ به دنبال هدف خاصی هستید می توانید از لوسیون و روغن مربوط به آن نیز استفاده کنید. مثلا اگر ماساژ صورت را برای رفع چین و چروک انجام می دهید، از لوسیون های ضد چین و چروک استفاده کنید.

 

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک
اطلاع از
guest
امتیاز
لطفا به محصول امتیاز بدهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی دیدگاه ها