سلامت و زیبایی

رتینول چیست؟

رتینول چیست؟

رتینول جاذب ویتامین آ است و به نوعی رتینوئید به حساب می آید. یک متخصص پوست که اهل نیویورک است می گوید: رتینوئید ها تولید کلاژن را در بدن افزایش می دهند  و همچنین تعداد سلول های پوستی را بیشتر میکنند. آن ها می توانند چسبندگی سلول های پوستی کاهش دهند که این کار از ایجاد منافذ روی پوست جلوگیری می کند. برای درمان آکنه و جوش های سر سیاه و همچنین مسدود کردن منافذ پوست از آنها استفاده می شود. یکی از بهترین ویژگی رتینوئید ها این است که می توانند به روند بهبود و بازسازی پوست سرعت ببخشند. به همین علت است که از آن ها برای برطرف کردن چین و چروک های روی پوست استفاده می کنند. در کرم های دور چشم و کرم های شب و سرم های پوست رتینوئید های فراوانی به کار برده می شوند. مارجین در این باره می گوید: رتینول ها و رتینیل پالمیتات ها به نوعی رتینوئید بدون نسخه هستند.  البته رتینول ها نسبت به رتینیل پالمیتات ها قوی تر و اثر گذار تر هستند. وی در ادامه می گوید هر دو این ها از نسخه های دارویی مانند ترتینوئین و تازاروتن و آداپالن ها خفیف تر هستند. در این مطالب به دنبال پاسخی برای رتینول چیست؟ هستیم.

رتینول چیست؟ رتینول چیست؟

تاثیرات رتینول بر پوست

برای آشنایی با رتینول باید با تاثیر آن آشنا باشیم. از سال های قبل رتینوئید ها یک استاندارد برای ضد پیری و درمان چین و چروک و آکنه صورت شناخته می شدند. جسیکا کرانت که یکی از متخصصان پوست در مرکز MD است می گوید: رتینوئید ها میزان گردش  سلولی سلول هایی که در لایه بیرونی پوست قرار گرفته اند افزایش می دهند. همچنین می توانند سلول ها را جوان تر نگه دارند. حتی می توانند به لایه بردار ها کمک کند و به این صورت است منافذ پوست را از بین می برند. رتینوئید ها بدون این که اصطکاک ایجاد کنند پوست را شاداب نگه می دارند. زمانی که از این ماده استفاده می شود در لایه های عمیق تر پوست میزان تولید کلاژن افزایش پیدا می کند. خوبی این محصول این است که می تواند روی جنبه های مختلفی از پوست انسان ها اثر گذار باشد. یعنی اگر  پوست شما چین و چروک نداشته باشد و از آن استفاده کنید می تواند آکنه ها را درمان کند. هم چنین اگر پوست شما آکنه نداشته باشد می تواند منافذ باز آن را از بین ببرد. و اگر  روی پوست منافذی وجود نداشته باشد می تواند سبب یکنواختی رنگ پوست شود. چون رتینول ها نوعی رتینوئید هستند برای آگاهی از سوال رتینول چیست؟ باید به رتینوئید ها هم بپردازیم.

رتینول چیست؟ رتینول چیست؟

بهترین زمان استفاده از رتینول چه موقع است؟

اگر شما هم به دنبال پاسخی برای رتینول چیست؟  هستید باید بدانید که چه زمانی می توانید از این ماده استفاده کنید. از آنجایی که رتینوئید ها در برابر نور پایدار نیستند باید در ظرف هایی مات نگهداری شوند. توصیه می شود از محصولاتی که رتینول  دارند فقط در شب استفاده کنید زیرا آن ها به پرتو فرابنفش حساس هستند و مشکلاتی را برای پوست ایجاد می کنند. البته در بازار محصولاتی وجود دارند که دارای رتینول هستند اما در روز تجویز می شوند. استفاده از این محصولات مشکلی ایجاد نمی کند به این علت که رتینول موجود در آن ها کم است. یعنی در صورت مصرف کردن آن ها در روز هیچ مشکلی برای پوست به وجود نمی آید. البته میزان اثر گذاری آن ها کم تر است. دقت کنید که استفاده زیاد از رتینول برای اثرگذاری بیشتر بسیار اشتباه است. باید این ماده را به موقع و به اندازه مصرف کنید. در این صورت بهتر و زودتر نتیجه می بینید. اگر به دنبال اثرگذاری بیشتر رتینول هستید باید تدریجی مقدار آن را افزایش دهید. در این صورت پوست به رتینول عادت می کند و مشکلی پیش نمی آید. به طور مثال می توانید در ماه اول هر هفته یک بار از رتینول استفاده کنید. و در ماه دوم هر هفته دوبار این ماده را مصرف کنید. در ماه سوم هم می توانید هر روز از رتینول استفاده کنید. برای اثرگذاری بیشتر می توانید در کنار این ماده از دیگر محصولات مراقبت پوست استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که برای آگاهی کامل از رتینول چیست؟ و همچنین برای جلوگیری از بروز مشکلات دیگر قبل از استفاده همزمان از رتینول و دیگر محصولات با پزشک مشورت کنید.

رتینول در کدام یک از محصولات مراقبتی بهداشتی وجود دارد؟

در راستای آشنایی با رتینول باید بدانیم که این ماده در چه محصولاتی وجود دارد. به طور کلی می توانیم بگوییم رتینول در بیشتر محصولات مراقبت از پوست وجود دارد. برای آگاهی بیشتر در  مورد این که چه محصولاتی چه اندازه ای رتینول دارند می توانید به برچسب روی آن ها مراجعه کنید و ترکیبات آن ها را بخوانید. کرم های دور چشم و کرم های شب و دیگر محصولات مشابه  دارای رتینول هستند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید رتینول در مواد غذایی هم وجود دارد. غذا های دریایی مانند ماهی تن و مار ماهی و ماهی خاویار و ماهی خال مخالی دارای رتینول هستند. این ماده در برخی از لبنیات مانند پنیر و کره هم وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رتینول چیست؟ می توانید به ادامه مطلب دقت کنید.

رتینول چیست؟ رتینول چیست؟

رتینول برای کی مناسبه؟

اکنون که تا حدودی با رتینول آشنا شده اید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که رتینول برای چه افرادی مناسب است؟. برای پاسخ  به این سوال باید بگوییم که رتینول ها برای بیشتر پوست ها مفید هستند. اما هر کسی نمی تواند از آن استفاده کند. برای مصرف رتینول ها باید به میزان درصد آن ها دقت کنید. هم چنین باید از فرمولاسیون آن مطمئن باشید. معمولا افرادی که پوست حساس و ملتهب دارند بهتر است از رتینول ها استفاده نکنند. این گونه افراد باید به پزشک متخصص پوست مشورت کنند. اگر التهاب پوست زیاد باشد پزشک تشخیص میدهد که از رتینول استفاده کنید اما حتما درصد آن کم باشد. اما اگر التهاب پوست زیاد باشد پزشک مصرف آن را ممنوع اعلام می کند. افرادی که به برخی از بیماری های پوستی مانند روزاسه و پسوریازیس مبتلا هستند هم نباید از این ماده استفاده کنند. اگر زمان زیادی در معرض نور خورشید قرار گرفته بودید هم نباید از رتونیل ها استفاده کنید. برای آشنایی با رتینول چیست؟ باید اطلاعات جامع تری راجب این محصول داشته باشید که در ادامه مطالب به آنها پرداخته می شود.

آیا رتینول ضرر دارد؟

برای آشنایی کامل با رتینول باید با ضرر و زیان آن هم آشنا باشید. همان طور که گفتیم اگر مدت زمان زیادی در معرض آفتاب قرار داشتید نباید از رتینول استفاده کنید. به همین علت اگر از این ماده استفاده پیدا می کنید نباید مصرف ضد آفتاب را قطع کنید زیرا در این صورت مشکلاتی برای پوست ایجاد می شود. ضد آفتاب از پوست در برابر ضرر و زیان نور خورشید محافظت می کند. به همین علت مصرف آن اهمیت فراوانی دارد. اما زمانی که از رتینول و یا به طور کلی از هر چیزی که ویتامین آ دارد استفاده می کنید باید به مصرف ضد آفتاب توجه ویژه تری داشته باشید. به این علت که رتینول پوست را برای آفتاب سوختگی مستعد کند و اگر پس از استفاده از آن بدون ضد آفتاب در معرض نور خورشید قرار بگیرید مشکلاتی ایجاد می شود. لکه های پوستی و التهاب و تغییر رنگ و قرمز شدن و سوختگی از جمله پیامد های این اتفاق هستند. اگر از رتینول ها زیاد استفاده کنید ممکن است خشکی و حساسیت در پوست ایجاد شود. خانم های باردار هم بهتر است از این ماده استفاده نکنند. افرادی که پوست تیره ای دارند باید بیشتر از بقیه افراد به مصرف رتینول ها دقت کنند. زیرا ممکن است روی پوست آنها لکه هایی ایجاد شود. البته این لکه ها موقت هستند و پس از مدتی از بین می روند. همچنین با گذشت زمان از مصرف رتینول پوشا با آن سازگار می شود. اما به هر حال اگر با مصرف رتونیل لکه هایی در پوست ایجاد شد باید هرچه زودتر به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. برای آشنایی بهتر با رتینول چیست؟ به عوارض این ماده پرداختیم.

چطور رتینول را در روتین پوستی استفاده کنیم؟

از آن جایی که قصد داریم به رتینول بپردازیم باید نحوه استفاده از آن هم آشنا باشیم. مارچین در این باره می گوید رتینوئید ها تقریبا در تمام در همه برنامه های مراقبت از پوست وجود دارند. وی توصیه  می کند که حتما از سرم های ویتامین سی رتینوئید هم استفاده شود. البته باید دقت کنید که این دو اهداف متفاوتی با یکدیگر دارند. به همین علت زمان استفاده از آن ها متفاوت است. ویتامین سی از پوست در برابر رادیکال های آزادی که از آلودگی و آفتاب ناشی  شده اند محافظت می کند به همین علت  باید صبح ها از سرم ویتامین سی استفاده کرد. اما از آن جایی که رتینوئید های دارای ویتامین آ سبب کلاژن سازی پوست می شوند باید در سب از آنها استفاده کرد.

رتینول چیست؟ رتینول چیست؟

کی باید از رتینول استفاده کنیم؟

افرادی که قصد آشنایی با رتینول دارند باید با زمان استفاده از آن هم آشنا باشند. به همین علت در این قسمت از مطالب به زمان مناسب برای شروع استفاده از رتینول ها می پردازیم. دقت کنید، این که رتینول ها برای پوست مزایای زیادی دارند دلیلی برای استفاده از آن ها نیست. یعنی برای برطرف کردن مشکلات پوستی هم هر کسی نمی تواند از آن استفاده کند. کرانت می گوید: استفاده از رتینول برای همه افراد مناسب نیست. به این معنا که رتینول برای پوست انسان یک ماده ضروری نیست. حتی ممکن است پوست برخی از افراد تحمل استفاده از این ماده را نداشته باشد. اما اگر پوست شما حساس نیست و التهاب هم ندارد و قصد بهبود پوست خود را دارید می توانید از رتینول استفاده کنید. بهترین زمان برای شروع استفاده از رتینول اوایل تا اواسط 20 سالگی است. البته دقت کنید که در این زمان باید هم از ضد آفتاب و هم از مرطوب کننده روزانه استفاده کنید. ممکن است عده ای تصور کنند که استفاده از رتینول در سن 20 سالگی کمی زود است. اما هدف استفاده از این ماده در سن 20 سالگی پیشگیری از بروز عوارض پوستی در سنین بالاتر است. همانطور که میدانید در سن 20 سالگی نشانه های پیری در پوست دیده نمی شود اما اگر در این سن از رتینول استفاده می کنید به اصطلاح پوست قوام پیدا می کند و بروز چین و چروک را به تاخیر می اندازد. آگاهی در مورد رتینول چیست؟ شما را با چگونگی استفاده از این ماده آشنا می کند و می توانید از مزایای آن بهره ببرید. به این علت در این مطالب به رتینول چیست؟ می پردازیم تا با کسب آگاهی بتوانید مشکلات پوستی را برطرف کنید. افرادی که در دهه سوم زندگی به سر می برند و مشکل پوستی دارند هم می توانند از این ماده استفاده کنند. در این سن روند بازیابی سلول های پوست به کندی انجام می شود به همین علت استفاده از رتینول میتواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.

 

چقدر طول میکشه تا تاثیر رتینول را مشاهده کنیم؟

همانطور که میدانید زمانی که از کرم ها و یا سرم ها استفاده می کنند برای دیدن تاثیر آن ها کمی صبر کنید. از آنجایی که هدف اصلی ما از نوشتن این مطالب پرداختن به رتینول چیست؟ است باید با زمان تاثیر این مانده روی پوست آشنا باشیم. مارچین می گوید: برای بهتر شدن آکنه های روی پوست باید 4 تا 6 هفته از رتینول استفاده کنید. همچنین برای بهبود کامل آکنه ها 12 هفته زمان لازم است. هم چنین می گوید که اگر برای ضد پیری از رتینول استفاده می کنید باید بدانید که در مدت زمان کم منافذ پوست از بین برده می شود و کمی بعد از نابود کردن سلول های مرده پوست آن را شفاف می سازد. برای برطرف شدن چین و چروک صورت باید مدت زمان بیشتری صبر کنید. یعنی از بین رفتن چین و چروک پوست 6 ماه و یا بیشتر زمان می برد. پس از 6 ماه رشد کلاژن ها افزایش پیدا می کند و در نهایت سبب کاهش خطوط ریز و چین و چروک روی صورت می شود. هم چنین رنگدانه های قهوه ای پوست هم روشن تر می شوند و در نهایت رنگ پوست یکنواخت می شود. در این مطالب به رتینول چیست؟ پرداختیم، امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

تاثیر

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک
اطلاع از
guest
امتیاز
لطفا به محصول امتیاز بدهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی دیدگاه ها