سلامت و زیبایی

ماسک خواب چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

ماسک خواب چیست

همان‌طور که می‌دانید کیفیت پوست صورت با چگونگی خواب، ارتباط مستقیمی دارد. به طور کلی، می‌توان گفت در هنگام شب، پوست می‌تواند به نحوی بسیار سریع‌تر از روز، بازسازی و ترمیم شود. لازم است بدانید که در هنگامی که شب در حال استراحت هستید سنتز الیاف کلاژن موجود در پوست شما به بالاترین میزان خود دست خواهد یافت. هم‌چنین در این هنگام، کلیه سموم موجود در پوست از بین می‌روند. در چنین شرایطی هم‌چنین گردش جریان خون نیز در بدن به نحوی سریع‌تر و بهتر انجام می‌گیرد. این عامل نیز کمک می‌کند تا خون بتواند اطمینان یابد که به راحتی می‌تواند به پوست دست یابد و اکسیژن کافی را نیز دریافت خواهد کرد.

 

از طرف دیگر در چنین وضعیتی، خون با گردش سریع و مناسب خود، می‌تواند بسیاری از مواد مغذی و مقوی را به پوست، انتقال دهد. در برابر، این نکته را نیز در نظر داشته باشید که کمبود خواب می‌تواند باعث شود تا خشکی پوست صورت شما، افزایش پیداکند و از طرف دیگر، چین و چروک‌های موجود در آن نیز زیادتر گردند. این عامل نیز باعث می‌شود تا چهره شما کسل و کم آب به نظر برسد. بنابراین استفاده از محصولاتی به نام ماسک شب و یا ماسک خواب می‌تواند به ترمیم و تقویت پوست در این شرایط و در هنگامی که در خواب هستید کمک کند. استفاده از این روش، راهکاری مناسب برای جوان ماندن پوست و سالم ماندن آن است.

ماسک خواب یا ماسک شب چیست؟

ماسک خواب را می‌توان نوع جدیدی از ماسک‌ها به شمار آورد که تاثیر بسیاری در سلامتی و شادابی و زیبایی پوست دارد. در حقیقت، این دسته از محصولات، نوعی کرم مرطوب کننده هستند و با دارا بودن خواصی از جمله آبرسانی عمیق به پوست صورت و هم‌چنین بافتی نرم، سبک و روان، موجب می‌شوند تا رطوبت مورد نیاز پوست در هنگام شب، به آن رسانده شود. این ماسک‌ها قبل از خواب بر روی صورت قرار داده شده و در هنگام صبح نیز شسته می‌شوند. این روش، روشی بسیار نوین در مراقبت از پوست صورت است. این ماسک‌ها می‌توانند پوست را با لایه‌ای نامرئی پوشش دهند و باعث شوند تا مواد غیر فعال، مهر و موم گردند. این عامل نیز باعث می‌شود تا این دسته از محصولات مراقبت از پوست، در طول شب، اثرات بیشتری داشته باشند.

به طور معمول، این محصولات به نحوی طراحی و تولید می‌شوند که از مرطوب کننده‌های روزانه، ضخیم‌تر باشند و از طرف دیگر خاصیت نرم کنندگی بیشتری هم داشته باشند. اما لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که به کارگیری این محصولات باید آخرین مرحله از مراقبت‌های روزمره از پوست صورت باشد. بنابراین و در شرایطی که شما در خواب به سر می‌برید این ترکیبات این امکان را پیدا می‌کنند تا تاثیرات خویش را بر روی پوست شما اعمال کنند.

ماسک خواب انار بیوآکوا

ماسک خواب انار بیوآکوا

ترکیبات موجود در ماسک شب چیست؟

در حال حاضر، انواعی از این ماسک‌ها و محصولات مراقبت از پوست در هنگام شب، در بازار وجود دارند و خرید و فروش می‌شوند. بنابراین ترکیبات این مواد، بسته به اینکه ماسک خواب مورد نظر، ساخته کدام کشور و یا کمپانی باشد متفاوت است. از طرف دیگر برای انواع مختلف پوست، ماسک‌های شب متفاوتی ساخته می‌شود که ترکیباتشان با یکدیگر دارای اختلافاتی است. اما به طور معمول، این محصولات، ترکیبات مشترکی نیز دارند که در ساخت تمامی ماسک‌های شب، از آن‌ها استفاده می‌شود. از جمله این ترکیبات می‌توان به آنتی اکسیدان‌ها اشاره کرد و هم‌چنین بسیاری از ویتامین‌ها از جمله ویتامین c را نام برد.

بعضی از روغن‌های اساسی و مواد معدنی، که باعث درخشندگی و شفافیت پوست صورت می‌شوند نیز در ساخت این محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند. در فرمولاسیون این محصولات هم‌چنین می‌توان نام بعضی از اسیدها را نیز مشاهده کرد. از جمله این اسیدها می‌توان هیالورونیک و یا گلیکولیک را نام برد. اسید گلیکولیک موجو در این محصولات، خاصیت ضد میکروبی دارد و می‌تواند در از بین بردن لکه‌های پوستی، نقشی قابل توجه داشته باشد. از طرف دیگر، وجود هر یک از این مواد، برای مرطوب کردن پوست ضرورت دارد. از دیگر ترکیبات به کار رفته در ساخت ماسک‌های شب می‌توان به مواد زداینده سم و هم‌چنین مواد لایه بردار پوست و مواد ضد پیری و… نیز اشاره کرد.

ماسک خواب برای چه پوستی مناسب است؟

به طور کلی، می‌توان گفت این دسته از محصولات مراقبت از پوست در شب، برای افرادی دارای کاربرد بیشتری هستند که پوست‌هایی نرم و یا خشک دارند. این محصولات به اندازه کافی مرطوب کننده هستند و از طرف دیگر استفاده از آن‌ها در هنگام شب، باعث می‌شود تا بتوانند پوست صورت را هیدراته کنند و آب مورد نیاز این بخش را به آن انتقال دهند. به کارگیری این محصولات هم‌چنین موجب می‌شود تا منافذ پوستی صورت شما باز شود. این عامل نیز سبب می‌شود تا صبح که از خواب بیدار می‌شوید لکه‌های پوستی کم‌تری را بر روی صورت خود مشاهده نمایید. لازم به ذکر است که افرادی که دارای پوست‌های چرب هستند باید حتما به دنبال ماسک شب ویژه خود باشند تا تاثیرات آن را بر روی پوست خود مشاهده کنند.

ماسک شب صورت میوه ای کیوی بیوآکوا

ماسک شب صورت میوه ای کیوی بیوآکوا

مزایای استفاده از ماسک خواب چیست؟

همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد ماسک‌های شب، دارای ترکیبات مختلفی هستند که موجب می‌شود هر یک مزیت‌های قابل توجه و ویژه‌ای نیز، داشته باشند اما لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که این دسته از محصولات، به طور کلی، با هدف آبرسانی به پوست به وجود آمده‌اند تا از این طریق، تمامی دغدغه‌هایی را که در این زمینه وجود دارد، از بین ببرند. این دسته از محصولات مراقبت از پوست دارای این قابلیت هستند که به پوست صورت شما نفوذ کنند و در جای خود محکم شوند تا از این طریق، آبرسانی و لایه برداری پوست به نحو بهتر و موثرتری انجام گیرد. به طور کلی این مزایا را می‌توان در چند دسته کلی جای داد که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

درمان پوست صورت

یکی از مزایای استفاده از این ماسک‌ها در هنگام شب، این است که این محصولات، باعث می‌شوند تا پوست صورت شما در هنگام خواب، بهبود پیدا کند و ترمیم شود. جوانسازی پوست نیز از دیگر مزیت‌های به کارگیری این محصولات است. به طور کلی، در فرمولاسیون و ترکیبات این محصولات مراقبت از پوست، از آنتی اکسیدان‌ها استفاده می‌شود. این عامل باعث می‌شود تا ماسک‌های شب بتوانند از پوست، در برابر اشعه خورشید محافظت کنند. از طرف دیگر این ماسک‌ها، دارای این قابلیت هستند که بتوانند با رادیکال‌های آزاد مقابله کنند و از این طریق به کاهش چین و چروک‌های موجود بر روی پوست صورت نیز منجر گردند. تمامی این عوامل باعث می‌شود تا در صورت استفاده از این محصولات، پوستی جوان داشته باشید.

نفوذ عمیق در پوست

لازم به ذکر است که ماسک‌هایی که در هنگام شب و در حین خواب از آن‌ها استفاده می‌کنید در مدت زمانی معادل 7 تا 8 ساعت بر روی پوست شما خواهند ماند. این عامل نیز باعث می‌شود تا نفوذ این ترکیبات در پوست صورت به نحوی عمیق‌تر و بهتر انجام شود و مشکلات پوست را نیز برطرف گرداند. این در حالی است که یک ماسک معمولی که در هنگام روز از آن استفاده می‌کنید تنها 20 دقیقه بر روی پوست شما خواهد ماند و اثرات آن نیز به همین میزان کم‌تر خواهد بود.

بازیابی رطوبت پوست

بعضی از افراد، دارای مشکلاتی در پوست صورت خود هستند. از جمله این مشکلات، می‌توان خشکی آن را نام برد. بنابراین این دست از افراد نیز می‌توانند با استفاده از ماسک‌های شب، مشکلات خشکی پوست صورت خود را  از بین ببرند و از این طریق پوست خود را تقویت نیز نمایند. چراکه به کارگیری این محصولات باعث می‌شود تا پوست تغذیه شود و رطوبت مورد نیاز آن نیز فراهم گردد.

دستیابی به پوستی شفاف و درخشان

استفاده از این دسته از محصولات مراقبت از پوست در هنگام شب، باعث می‌شود تا پوست شما تمام مواد مغذی و تقویتی و هم‌چنین ویتامین‌های مورد نیاز خود را به دست آورد. از طرف دیگر استفاده از روش ماسک شب برای تامین مایحتاج ضروری پوست صورت، بسیار سریع است و به آسانی انجام می‌گیرد. برای دستیابی به این منظور، تنها کافی است تا پوست صورت خود را به طور کامل شستشو دهید و سپس ماسک شب را بروی صورت خود پخش کنید و صبح روز بعد با پوستی درخشان و شفاف مواجه شوید.

تغذیه مناسب پوست در هنگام خواب

استفاده از ماسک‌های شب، از جمله راهکارهایی است که لازم است در کنار دیگر مراقبت‌ها از پوست صورت به کار رود. بنابراین لازم است به مراقبت‌های روتین و روزانه خود از پوست‌تان ادامه دهید و در کنار آن راهکارها، از ماسک‌های شب نیز استفاده کنید. در حقیقت استفاده از این محصولات به عنوان راهکار نهایی مراقبت از پوست صورت به شمار می‌رود و از طرف دیگر باعث می‌شود تا این ترکیبات به نحو محکم و مهر شده روی پوست قرار بگیرند و ساعات زیادی نیز بر روی آن باقی بمانند تا از این طریق پوست صورت به طور کامل و از طریق فرمولاسیون ویژه این ماسک‌ها، تغذیه شود.

آیا استفاده از ماسک خواب ضرورت دارد؟

همان‌طور که می‌دانید پوست صورت، از جمله بخش‌هایی است که به طور مداوم، با انواع آلودگی‌ها مواجه می‌شود. این ناحیه هم‌چنین در معرض گرد و غبار و تابش نور خورشید نیز هست. مجموعه این عوامل باعث می‌شوند تا این قسمت از بدن و پوست با آسیب‌های بیشتری نیز مواجه گردد. بنابراین لازم است تا با استفاده از روش‌های مختلف نسبت به تغذیه و مراقبت جدی از این بخش از پوست اقدام شود.

بنابراین استفاده از ماسک‌های شب در هنگام خواب، دارای ضرورت است. به کار گیری این محصولات علاوه بر اینکه باعث می‌شوند تا سطحی مناسب از رطوبت و آبرسانی برای پوست ایجاد شود و از طرف دیگر و با استفاده از این محصولات، صبح هنگام که از خواب بر می‌خیزید پوستی درخشان و شفاف را مشاهده کنید، هم‌چنین باعث می‌شوند تا  جوش‌های موجود بر روی صورت نیز کاهش پیدا کنند و لکه‌های پوستی و هم‌چنین منافذ پوستی‌تان نیز با کاهش مواجه گردند. ولی لازم است نکته‌ای را نیز در هنگام خرید این محصولات، در نظر داشته باشید و آن نکته این است که در این شرایط، حتما نوع و برند مناسبی از این ماسک‌ها را خریداری کنید.

ماسک خواب شراب وان اسپرینگ

ماسک خواب شراب وان اسپرینگ

چگونه از ماسک خواب استفاده کنیم؟

همان‌طور که پیش از نیز گفته شد یکی از ویژگی‌های این نوع از محصولات مراقبت از پوست صورت، این است که استفاده از آن‌ها بسیار ساده است و به راحتی می توانید از آن در روتین پوستی استفاده کنید وقت زیادی نیز از شما تلف نخواهد کرد.

در چنین شرایطی، لازم است در ابتدا صورت خود را به شکل کاملا دقیقی شستشو دهید و سپس به لایه برداری آن اقدام کنید. در حقیقت نکته‌ای که لازم است در این بخش به آن توجه داشته باشید این است که باید در ابتدا اسانس‌ها و هم‌چنین سرم‌های پوست خود را مورد استفاده قرار دهید و در نهایت، از ماسک شب، برای پوشش دادن این مواد استفاده کنید و آن‌ها را بدین وسیله، بر روی پوست خود محکم کنید.

می‌توانید این محصولات را هر شب و موقع خواب، مورد استفاده قرار دهید و یا آن‌ها را دو تا سه بار در هفته به کار گیرید. در این زمینه توجه به نقطه جغرافیایی و شرایط آب و هوایی که در آن سکونت دارید ضرورت دارد. به طور معمول، افرادی که در نقاط خشک آب و هوایی سکونت دارند می‌توانند با استفاده از این محصولات مراقبت از پوست در شب، نتایج قابل توجهی را به دست آورند. لازم است این مساله را نیز در نظر داشته باشید که استفاده از انواع ماسک‌های شب حتی در فصول سرد سال نیز دارای ضرورت است.

اگر صبح روز بعد ماسک شب را نشوییم چه اتفاقی می‌افتد؟

این دسته از محصولات به نحوی ساخته می‌شوند و فرمولاسیون آن‌ها به شیوه‌ای است که در هنگام خواب می‌توانند ساعت‌ها بر روی پوست صورت شما باقی بمانند اما لازم است حتما بلافاصله پس از بیدار شدن صورت خود را به صورت کامل شستشو دهید. برای انجام این کار نیز باید حوله گرمی را بر روی صورت خود قرار دهید و آن را به آرامی به صورت خود بمالید. پس از انجام این کار نیز لازم است تا از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید و سپس صورت خود را به طور کامل شستشو دهید.

 

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک
اطلاع از
guest
امتیاز
لطفا به محصول امتیاز بدهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی دیدگاه ها