سلامت و زیبایی

7 روش نگهداری لوازم آرایشی

نگهداری لوازم آرایشی

صنعت لوازم آرایش یکی از بزرگترین صنعت‌های پر رونق در سراسر جهان است که صدها نوع لوازم آرایشی را در هزاران برند مختلف سالانه تولید می‌کند. بیشتر ما نحوه صحیح نگهداری لوازم آرایشی را نمی‌دانیم و فقط دقت لازم را در خرید آن‌ها به خرج می‌دهیم. این در حالی است که می‌توان با رعایت یک سری نکات، طول عمر لوازم آرایشی خود را بیشتر کنیم تا بتوانیم استفاده بیشتری از آن‌ها ببریم.

آنچه که در مورد لوازم آرایش همیشه برای یک مصرف کننده و حتی توزیع کننده یک دغدغه است شیوه نگهداری انواع لوازم آرایش است.

از آنجایی که قیمت لوازم آرایشی روز به روز در حال افزایش است نگهداری درست از آن برای پیشگیری از فاسد شدن یا خراب شدن برای مصرف کننده بسیار مهم است. در ادامه شما را با روش مناسب نگهداری آرایشی آشنا می‌کنیم.

نحوه نگهداری لوازم آرایشی

امروزه در تولید لوازم آرایشی به این مسئله توجه می‌شود که شیوه نگهداری آن برای مصرف کننده آسان و بدون دردسر باشد. با این‌حال گاهی اوقات نگهداری نامناسب و غیر اصولی لوازم آرایشی باعث افت کیفیت و خرابی زودهنگام آن می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود با توجه به نوع محصولات آرایشی بهترین شرایط را برای نگهداری آن فراهم کنید.

 نگهداری لوازم آرایش در دمای اتاق

معمولا اکثر افراد لوازم آرایشی خود را در کیف لوازم آرایش، کشو میز آرایش، روی میز آرایش و… در اتاق شخصی نگهداری می‌کنند. هنوز هم بهترین راه برای نگهداری محصولات آرایشی در اتاق است، البته به غیر از لوازمی که به دمای محیط حساس هستند که به روش نگهداری آن در شرایط خاص اشاره خواهد شد.

نگهداری این لوازم در اتاق به شرطی مناسب خواهد بود که آن را در جایی خشک، خنک و به دور از تابش آفتاب قرار دهید. البته حتما می‌دانید که تقریبا تمام محصولات آرایشی و بهداشتی به گرمای بیش از حد و تابش خورشید حساس هستند، بنابراین تا حد امکان محصولات آرایشی را از آفتاب و گرمای شدید دور نگه دارید.

بهترین دما برای نگهداری لوازم آرایشی در دمای بین 15 تا 20 درجه سانتی گراد و در جای تاریک و یا کم نور است.

نگهداری لوازم آرایشی

چرا نباید محصولاتم را در حمام نگه دارم؟

اگر لحظه ای به همه چیزهایی که در حمام شما می‌گذرد فکر کنید، متوجه خواهید شد که واقعا حمام جای مناسبی برای نگهداری محصولات آرایشی نیست! مخصوصاً زمانی که محصولات آرایشی شما محکم بسته یا مهر و موم نشده باشند، محیط مرطوب حمام، بستر مناسبی برای رشد باکتری‌های آکنه‌زا یا تحریک‌کننده ایجاد می‌کند.

حمام شما محتمل‌ترین مکانی است که عمده محصولات مراقبت از پوست را در آن نگهداری می‌کنید. متأسفانه، نسبت به مکان‌های مختلف، این مکان مناسبی برای نگهداری لوازم آرایشی نیست. به همه چیزهایی که در حمام شما می‌گذرد فکر کنید: این حمام مملو از باکتری است. بخار حاصل از حمام در واقع محصولات آرایشی را نابود می‌کند و حمام شما را به محیطی برای تکثیر و رشد این باکتری فراهم می‌کند.

گرما همچنین می‌تواند بر ظاهر، بو و اثربخشی محصولات تأثیرگذار باشد. گرم و نور خورشید می‌تواند باعث شکسته شدن، اکسید شدن، منسجم شدن یا تبدیل شدن برخی مواد شود. دلیل دیگر این است که هر بار که دوش آب گرم می‌گیرید، دمای گرم می‌تواند منجر به شکستن یا اکسید شدن سریعتر برخی مواد شود. به همین دلیل است که بهترین گزینه این است که آنها را در یک کشو یا کمد خشک دور از نور خورشید یا دور از نوسان دما نگهداری کنید.

نگهداری لوازم آرایشی در یخچال

در مورد روش نگهداری لوازم آرایشی در یخچال نمی‌توان به قطعیت پاسخ داد. اما می‌توان گفت برای بعضی از لوازم آرایشی که فرمالیسون حساسی دارند، یخچال، بهترین مکان نگهداری است‌.

مجبور نیستید برای محصولات مراقبت از پوست خود یخچال مخصوص لوازم آرایشی بخرید، اما اگر آنها را در یخچال آشپزخانه خود نگهداری می‌کنید، آن را در محفظه مناسبی قرار دهید. روش نگهداری محصولات آرایشی در یخچال شرایط خاصی دارد که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم؛

 • باید توجه کنید که لوازم آرایش نباید منجمد شوند پس از دمای مناسب یخچال مطمئن شوید و سعی کنید لوازم آرایش را در یک جعبه پلاستیکی جمع کنید و سپس در یخچال قرار دهید.
 • روش نگهداری لوازم آرایشی در یخچال بیشتر مناسب محصولاتی است که استفاده روزانه ندارند، کرم پودر و کرم‌های گریم از این دسته هستند.

نگهداری لوازم آرایشی

کدام محصولات را نباید در یخچال نگهداری کرد؟

بهتر است بدانید محصولات مبتنی بر روغن مانند سرم‌ها زمانی که در یخچال نگهداری می‌شوند شروع به جدا شدن یا کدر شدن می‌کنند، بنابراین بهتر است آنها را از گرما یا سرمای شدید دور نگه دارید.

تاریخ انقضاء لوازم آرایشی

مهم‌ترین چیزی که هنگام خرید لوازم آرایشی باید به آن توجه کرد، تاریخ انقضای آن است. معمولا محصولاتی که تاریخ انقضای آن‌ها رو به پایان است قیمت پایین‌تری دارد. بنابراین هنگام خرید این نکته را در نظر داشته باشید.

مصرف محصولات آرایشی که تاریخ انقضای آن‌ها به پایان رسیده است باعث آسیب رساندن به پوست و سلامت شما می‌شوند.

همچنین، به تاریخ انقضای لوازمی که دارید نیز نگاه کنید تا قبل از اتمام تاریخ انقضا آن را مصرف کنید. بعضی از خانم‌ها، به علت هزینه بالایی که برای خرید این محصولات می‌کنند بعد از اتمام تاریخ انقضا آن را استفاده می‌کنند که این کار ممکن است به آن‌ها آسیب رسانده و باعث ایجاد هزینه‌های بیشتری شود.

پیشنهاد می‌شود از لوازمی استفاده کنید تاریخ استفاده از آن در هنگام باز کردن آن شروع می‌شود، در واقع این گونه محصولات ارزش خرید دارند.

نکات نگهداری لوازم آرایشی

آنجایی که لوازم آرایشی را بر روی پوست و برای زیبایی خود استفاده می‌کنید پس نیاز است که یک سری مراقبت‌ها را در مورد روش نگهداری لوازم آرایشی رعایت کنید تا به زیبایی خود آسیب نزنید.

 • همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، بهترین مکان نگهداری لوازم آرایشی باید خشک و دور از تابش مستقیم نور خورشید و گرمای شدید باشد.
 • بهتر است لوازم آرایشی را دور از دسترس کودکان و در یخچال یا کمد نگهداری کنید.
 • نکته دیگر این است که بعد از استفاده از لوازم، درب آن را محکم ببندید.
 • بهتر است محل نگهداری لوازم آرایشی تمیز باشد، بنابراین به طور مرتب کیف آرایشی یا کمد نگهداری لوازم را تمیز و مرتب کنید.
 • نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این است که در خرید محصولات آرایشی باید به کیفیت آن توجه کنید و لوازم خود را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.
 • در هنگام خرید به بروشور روش نگهداری لوازم آرایشی نگاه کنید تا اگر در مورد نگهداری نکته خاصی دارد آن را رعایت کنید.
 • از نگهداری لوازم آرایشی در حمام پرهیز کنید، چون رطوبت حمام باعث خراب شدن ترکیب لوازم آرایشی می‌شود. محل نگهداری لوازم آرایشی و بهداشتی باید بدون رطوبت باشد.

نگهداری لوازم آرایشی

محصولات طبیعی یا ارگانیک

اکثر محصولات امروزی، نگهدارنده مخصوصی دارند که مانع رشد باکتری در آن می‌شود. اما اگر محصولات ارگانیک را به این لوازم ترجیح می‌دهید بهتر است بدانید محصولات طبیعی و ارگانیک تاریخ انقضای کمتری دارند، بنابراین خیلی سریع باید آن را مصرف کرد، چون تاریخ انقضای کمتری دارند.

عطر

عطر یکی از پرکاربردترین محصولات آرایشی است که خیلی از افراد از روش نگهداری آن نمی‌دانند. گرمای بیش از حد محیط می‌تواند کیفیت عطر را کاهش دهد. بنابراین با نگهداری عطر در یخچال و دور از نور خورشید از اکسید شدن آن جلوگیری کنید. در واقع گرما و نور آفتاب دو عامل مخرب روی عطر هستند. یک عطر که به روشی صحیح نگهداری شود، می‌تواند تا پنج سال ماندگاری داشته باشد.

برس‌های آرایشی

برس‌ها و اسفنج‌های آرایش، وسیله‌ای برای جذب بیشتر محصولات آرایشی است که البته نظافت آن اهمیت زیادی دارد، در غیر این صورت برس‌های آرایشی وسیله آسانی برای جذب باکتری‌ها، سلول‌های مرده پوست، چربی، کثیفی و بقایای آرایش روی و بین موها تبدیل می‌کند.

توصیه می‌شود بعد از هر بار استفاده آن‌ها را تمیز کنید، زیرا باکتری‌ها به راحتی روی برس‌هایی که برای محصولات کرمی مانند کرم پودر، کانسیلر، ریمل، رژ لب یا کرم استفاده می‌شوند رشد می‌کنند.

تمیز کردن برس‌های آرایشی

 • برس‌های خود را زیر آب ولرم و جاری بشویید تا باقی مانده آرایش پاک شود. فقط نوک آن را بشویید.
 • یک کاسه را با آب ولرم و یک قاشق غذاخوری شامپوی ملایم پر کنید. استفاده از آب و صابون ساده باعث خشک شدن موهای برس می‌شود.
 • برس را از تمام جهات در کاسه بچرخانید.
 • برس را زیر آب جاری بشویید.
 • شستشوی برس را تا زمانی که کف از برس پاک شود ادامه دهید.
 • برس را با حوله کاغذی تمیز و یک خشک کنید.
 • برس‌های خود را صاف روی حوله قرار دهید تا خشک شوند و نوک آن از لبه پیشخوان آویزان باشد. برس‌های خود را به صورت عمودی در ظرف خشک کنید

سایه چشم پودری، رژگونه و پودر و مداد چشم

از آنجایی که محصولات آرایشی پودری حاوی مایعات نیستند، سرعت رشد باکتری‌ها نسبت به سایر لوازم آرایشی در آن کمتر است. شما می‌توانید تا دو سال از این لوازم استفاده کنید، یک تراش مخصوص برای مداد چشم داشته باشید و هر بار که از آن استفاده می‌کنید تراش خود را تمیز کنید.

نگهداری لوازم آرایشی

رژ لب

تا زمانی که رژ لب خود را در جای خشک و خنک نگهداری می‌کنید، باید بتوانید تا دو سال از آن استفاده کنید. به خاطر داشته باشید رژ لب را در ماشین یا پایین کیف دستی خود نگه ندارید، زیرا گرما می‌تواند باعث ذوب رژ لب شود و بر فرمولاسیون آن تأثیر بگذارد.

هنگامی‌که رژ لب در یخچال باشد، فرم خود را حفظ می‌کند. ولی آب شدن رژ هم راه چاره دارد؛ رژ را سریع در یخچال بگذارید. کافی است پس از یک ساعت به آن سر بزنید و ببینید که دوباره به حالت اول خود بازگشته است.

ریمل

هر بار که فرچه ریمل خود را بردارید و دوباره داخل آن قرار دهید، باکتری‌های بیشتری به محصول اضافه می‌کنید. ریمل و سایر محصولات مایع چشم کوتاه‌ترین زمان ماندگاری را دارند زیرا در صورت استفاده طولانی مدت یا قرار گرفتن در معرض باکتری‌ها به راحتی می‌توانند باعث عفونت چشم شوند. شما باید هر سه تا شش ماه یکبار بسته ریمل خود را تعویض کنید.

کرم دور چشم

یکی از محصولات آرایشی که باید در یخچال نگهداری شود کرم دور چشم است. هنگامی که کرم دور چشم در دمای پایین باشد مویرگ دور چشم را منقبض می‌کند و با کم کردن پف چشم، باعث کاهش التهاب و پف آن می‌شود و حس خوبی به شما می‌دهد.

ماسک‌های صورت

ماسک‌های صورت از دیگر محصولاتی هست که نیاز به نگهداری در یخچال دارد. انواع ماسک مرطوب‌کننده و ترمیم‌کننده هنگامی که خنک باشند اثربخشی بهتری دارند و به همین علت قرمزی پوست را کمتر می‌کنند.

خط چشم

جالب است بدانید که چهره‌پردازان حرفه‌ای معتقدند برای داشتن یک خط چشم صاف و تمیز، مداد خط چشم‌تان را پیش از تراشیدن برای مدت ۱۰ دقیقه در یخچال (یا محل خنک) قرار دهید. حتی اگر عجله دارید و زمان کم است، می‌توانید مداد را چند دقیقه در فریزر بگذارید.

 ضد آفتاب

اگر کرم ضد آفتاب را در محیط گرم قرار بدهید، مقاومت آن در برابر اشعه ماوراء بنفش کم می‌شود. پس ضد آفتاب‌ها را از روی میز جمع کرده و با جابه‌جا کردن وسایل داخل یخچال، جایی برای آنها باز کنید.

لاک ناخن

هنگامی ‌که لاک ناخن زیر نور خورشید و گرما قرار می‌گیرد، غلظت لاک ناخن کم می‌شود، حتی گاهی ممکن است دچار تغییر رنگ شود. نگهداری لاک ناخن در یخچال می‌تواند مانع چنین اتفاقی شود.

 کرم‌های ضد آکنه

متخصصان تاکید می‌کنند هرگاه کرم ضدآکنه می‌خرید، دستورهای روی جعبه آن را به‌طور کامل مطالعه کنید، چون چنین محصولات آرایشی- بهداشتی اگر در شرایط غیراستاندارد نگهداری شوند، تاثیر درمانی خود را ازدست می‌دهند.

نگهداری لوازم آرایشی

شرایط نگهداری را از فروشنده بپرسید

توزیع‌کننده‌ها و فروشنده‌های معتبر و متخصص در زمینه لوازم آرایش در مورد شرایط نگهداری محصولی که ارائه می‌دهند اطلاعات کافی را دارند، بهتر است هنگام خرید محصولات آرایشی و بهداشتی از فروشنده روش نگهداری لوازم آرایشی که خریده اید جویا شوید.

سخن پایانی

احتمالا بعد از خواندن روش نگهداری لوازم آرایشی در این مقاله، فکر می‌کنید که یخچال بهترین جای نگهداری محصولات آرایشی است. اما بهتر است اول آنها را در یک ظرف در بسته قرار دهید. این کار، نکات مثبت خاص خود را دارد.

از جمله اینکه با این کار لوازم آرایشی از دسترس کودکان دور می‌ماند و نکته دیگر اینکه زمانی که به آنها احتیاج دارید، کیف یا سبد محصولات آرایشی را از یخچال بر می‌دارید و به‌راحتی آن را در یخچال قرار می‌دهید، ضمن اینکه امکان تداخل بوی محصولات غذایی با وسایل بهداشتی- آرایشی به حداقل می‌رسد.

همچنین کیف یا جعبه لوازم آرایش، براش‌ها، پدها و لوازم قابل شست و شو را نیز شست و شو دهید چراکه رعایت این اصل در نگهداری بلند مدت لوازم آرایشی بسیار تاثیرگذار است.  در آخرین مورد باز هم اهمیت تاریخ انقضای لوازم را یادآوری می‌کنیم. همانطور که از خوردن مواد غذایی فاسد پرهیز می‌کنید باید این مورد را روی پوست خود نیز رعایت کنید.

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک
اطلاع از
guest
امتیاز
لطفا به محصول امتیاز بدهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی دیدگاه ها