سلامت و زیبایی

9 تکنیک برای داشتن پوست صورت سفت

پوست صورت سفت

داشتن پوست صورت سفت، هرچه سن بالاتر رود مهم تر می شود. چون اکثر افراد در سنین 35 تا 40 سالگی دچار افتادگی پوست می شوند. افتادگی پوست می تواند جذاب نباشد و باعث کاهش اعتماد به نفس در اکثر افراد می شود. با افزایش سن، تولید پروتئین هایی که مسئول صاف، سفت و صاف نگه داشتن پوست هستند (کلاژن و الاستین) به تدریج کاهش می یابد و در نتیجه باعث افتادگی پوست در صورت، گردن و بدن می شود. افتادگی پوست نیز می تواند نتیجه آن باشد.

پوست صورت سفت چیست؟

پوست صورت سفت، پوستی است که کشیده و دارای خاصیت ارتجاعی خوب است. چگونه تست کنید که پوست صورتتان سفت است؟

درست مانند مقاومتی که هنگام فشار دادن یک توپ پرنده با انگشت خود تجربه می‌کنید، پوست الاستیک انعطاف‌پذیر است و به عقب فشار می‌آورد به طوری که اگر روی صورت خود بخوابید، چروک‌های ریز کمتری در هنگام خندیدن ایجاد نمی‌شود، و به طور کلی، پوست شما به راحتی به حالت اولیه خود باز می گردد. کلاژن و الاستین دو پروتئین ضروری هستند که از استحکام پوست حمایت می کنند. ضخامت لایه اپیدرمی پوست نیز به انعطاف پذیری و پوست صورت سفت کمک می کند.پوست صورت سفت

خاصیت ارتجاعی کمتر به معنای افتادگی پوست است، حتی برای بیست و چند سالگی!

این یک افسانه رایج است که پوست افراد تنها در سنین 40 یا 50 سالگی شروع به افتادگی می کند، زیرا این نتیجه پیری است. با این حال، تحقیقات این موضوع را رد کرده است. اولین علامت پیری نه افزایش لکه های تیره و نه کمبود رطوبت پوست است. از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست است.

کاهش خاصیت ارتجاعی پوست منجر به افتادگی پوست صورت می شود که یکی از دلایل اصلی کدر شدن پوست و منافذ قابل مشاهده است. تصادفی نیست که تیرگی پوست و منافذ قابل مشاهده نیز از نشانه های پیری محسوب می شوند. مشاهداتی مانند «به نظر می‌رسد پوست در پایان روز منقبض شده و تخلیه شده است» و «احساس می‌کنم پوستم در شب خسته است» همگی از اثرات کاهش خاصیت ارتجاعی پوست هستند. و این درست است، حتی برای افراد 20 ساله!

10 توصیه برای مراقبت از پوست بعد از 20 سالگی

چرا پوست شل می شود؟

شل شدن پوست نقطه ای مقابل پوست صورت سفت است برای اینکه پوست صورت سفت داشته باشیم ابتدا لازم است بدانیم پوست چرا شل می شود و از آن جلوگیری کنیم.

تغذیه نامناسب

از آنجایی که کلاژن و الاستین هر دو پروتئین هستند، حساس هستند به اثرات ساکاره شدن، در نتیجه دناتوره می شود. ممکن است نظراتی مانند «ترجیح می‌دهم غذای خود را حذف کنم و به جای آن دسر بخورم» شنیده باشید، اما چنین اقدامی خطر اثرات ساخاریزه کردن را افزایش می‌دهد! مصرف مقادیر زیاد غذاها و نوشیدنی های شیرین در طول وعده های غذایی حاوی پروتئین و کربوهیدرات، دستور ساکاره سازی را ایجاد می کند.

نتیجه این است که کلاژن و الاستین بدن جامد و سفت می‌شود و باعث می‌شود پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد که منجر به افتادگی صورت می‌شود. نتایج حاصل از آزمایشات آزمایشگاهی نیز نشان داده است که ساکاره سازی بدن را از تولید کلاژن و الاستین جدید سرکوب می کند، به این معنی که رژیم غذایی غنی از قند نه تنها به شما آسیب می رساند، بلکه برای پوست شما نیز مضر است!پوست صورت سفت

کم آبی

محتوای بدن انسان از بیش از 60 درصد آب تشکیل شده است و 15 درصد آن در پوست، بزرگترین عضو بدن، متمرکز شده است. بنابراین، اگر بدن شما کم آب باشد، برای سفت و مرطوب نگه داشتن پوست شما کارآمد نخواهد بود. بنابراین، یکی از مهمترین قوانین مراقبت از پوست، نوشیدن مقادیر کافی آب در طول روز است. برای اینکه پوست خود را از داخل هیدراته نگه دارید، توصیه می کنیم به جای مصرف بیش از حد یکباره، مقدار کمی آب بنوشید. این به پوست شما کمک می کند مرطوب و محکم بماند!

اثرات پیری

کلاژن از استحکام پوست پشتیبانی می کند و مقدار طبیعی ما در دهه 20 سالگی به اوج خود رسیده است. فراتر از این دوره سنی، کند شدن عملکرد فیبروبلاست های پوستی باعث کاهش تولید کلاژن می شود. در عین حال، ساکاره شدن (فرآیند تجزیه کربوهیدرات های پیچیده به قندهای ساده) بر کلاژن تأثیر می گذارد و باعث تحلیل رفتن پوست می شود و در نتیجه سفتی و کشش خود را از دست می دهد و باعث ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست می شود.

الاستین، پروتئینی که مسئول کمک به پوست برای انبساط، انقباض و بازگشت به شکل اولیه است، با کاهش عملکرد فیبروبلاست های پوستی نیز کاهش می یابد. نتیجه این است که پوست سفت می شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. با گذشت زمان، پوست سفتی خود را از دست می دهد و صورت و گونه های شما شروع به افتادگی می کند.9 تکنیک برای داشتن پوست صورت سفت 9 تکنیک برای داشتن پوست صورت سفت

بررسی 4 دلیل پیری پوست و تاثیر کرم خاویار بر آن

 قرارگیری در معرض نور خورشید

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش 80 درصد از علل پیری را با آسیب های قابل توجهی همراه می کند. امواج UV-A که به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ می‌کنند، کلاژن و الاستین را از بین می‌برند و این اثر تجمعی تأثیر منفی گسترده‌ای بر سلامت پوست دارد. مراقبت از اشعه ماوراء بنفش چیزی است که بیشتر ما، به ویژه جوانان، ممکن است به اندازه کافی متوجه آن نباشیم یا آن را جدی نگیریم.

همه چیز درباره بهترین ضد آفتاب ایرانی برای پوست خشک، معمولی و چرب

ضعیف شدن عظلات پوست

ما در مورد کاهش استحکام پوست در بین جوانان صحبت کرده‌ایم، اما مشکل دیگری وجود دارد که گریبانگیر این نسل شده است ضعیف شدن عضلات صورت. دلیل این امر استفاده زیاد از دستگاه های دیجیتال مانند گوشی های هوشمند و تبلت ها در بسترهای ارتباطی الکترونیکی (ایمیل، رسانه های اجتماعی و غیره) است که جایگزین تعاملات سنتی شده است.

این باعث کاهش فرصت استفاده از حرکات دهان و عضلات صورت برای تولید گفتار و/یا عبارات احساسی شده است. دلیل عمیق شدن چین‌های نازولبیال (دو چین پوستی که از هر طرف بینی تا گوشه‌ی دهان کشیده می‌شوند، که به آنها خطوط خنده نیز می‌گویند) نیز به همین دلیل است، زیرا عادات و سبک زندگی آن‌ها به شل شدن این چین‌ها کمک کرده است.

پوست صورت آنها ساعت‌های طولانی صرف دورکاری، استفاده از ماسک صورت برای ایمنی در خارج از خانه، استفاده از صفحه نمایش با دستگاه‌های ساطع کننده نور آبی که شبیه به اشعه ماوراء بنفش هستند، همه عواملی هستند که در آسیب‌های وارده به لایه‌های درم تأثیر می‌گذارند.

در جوانی، ممکن است هنوز هم نسبتاً لاغر و مرتب باشند، اما خطوط صورت آنها فاقد تعریفی است که شما با فردی در این سن و سال مرتبط کنید. با توجه به اینکه کنفرانس های ویدئویی و تماس های ویدئویی آنلاین این روزها بسیار رایج هستند، واقعیت مشاهده شدن از نزدیک توسط دیگران، این مشکل خودآگاه را تبدیل به یکی از مشکلاتی می کند که نیاز به رسیدگی و حل دارد.پوست صورت سفت

همچنین به جز این موارد بارداری و سیگار کشیدن کلاژن را از بین می برند و از تولید آن جلوگیری می کنند که منجر به از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می شود و از داشتن پوست صورت سفت جلوگیری می کنند.

پوست کدام قسمت بدن شل می شود؟

پوست شل می تواند خسته کننده باشد و بر عزت نفس تأثیر بگذارد. در حالی که راه های زیادی وجود دارد که می توانید پوست شل را ایجاد کنید، زمانی که آن را داشته باشید، برگشت آن دشوار است.

مکان های رایجی که افراد دچار شل شدن پوست می شوند عبارتند از:

 • معده
 • صورت
 • گردن
 • باسن
 • بازوها
 • پاها

9 تکنیک برای داشتن پوست صورت سفت

در حالی که جراحی زیبایی می تواند به داشتن پوست صورت سفت کمک کند، گزینه های زیادی برای افرادی وجود دارد که ترجیح می دهند از اقدامات پزشکی اجتناب کنند.

چندین گزینه درمانی برای پوست صورت سفت وجود دارد. برخی از داروهای طبیعی یا خانگی برای داشتن پوست صورت سفت عبارتند از:

 1. تمرینات صورت

تمرینات مختلف برای تقویت ماهیچه های صورت ممکن است به داشتن پوست صورت سفت کمک کند. می توانید عضلات گونه، عضلات اطراف دهان و عضلات گردن را تمرین دهید تا ظاهر افتادگی پوست را کاهش دهید. این تمرینات به صورت آنلاین در دسترس هستند. فیزیوتراپیست شما نیز می تواند این تمرینات را برای شما توضیح دهد.

 1. روغن های ماساژ

ماساژ با روغن می تواند تاثیر زیادی در داشتن پوست صورت سفت داشته باشد. برخی از موثرترین روغن های ماساژ عبارتند از:

روغن نارگیل

روغن نارگیل به عمق سلول های پوست نفوذ می کند. پوست را آبرسانی و تغذیه می کند که این کار پوست صورت سفت را به ارمغان میاورد. روغن را با حرکات دایره ای رو به بالا به مدت 5 تا 10 دقیقه ماساژ دهید. بگذارید روغن یک شب روی پوست بماند.پوست صورت سفت

روغن بادام

روغن بادام سرشار از ویتامین E است و به داشتن پوست صورت سفت کمک می کند. قبل از دوش گرفتن، روغن را به مدت 20 دقیقه روی پوست ماساژ دهید.

روغن ویتامین E

ویتامین E برای درخشندگی و پوست صورت سفت ضروری است. به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، بافت و سلامت پوست را بهبود می بخشد. این روغن را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی پوست خود ماساژ دهید.

روغن ماهی

کپسول های روغن ماهی نیز می توانند برای پوست صورت سفت مفید باشند. این روغن را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی پوست خود ماساژ دهید.

 1. ماسک صورت

آلوئه ورا

آلوئه ورا از آلوئزین تشکیل شده است که به بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و رطوبت پوست کمک می کند. ژل آلوئه ورا تازه را روی پوست بمالید و بگذارید 15 تا 20 دقیقه بماند و سپس بشویید.

پیشنها ما به شما استفاده از بهترین ماسک صورت حاوی آلوئه ورا، ماسک ورقه ای آلوئه ورا ادونس بیوتی است.پوست صورت سفت

انار

فیتونوترینت های موجود در انار به داشتن پوست صورت سفت کمک می کند. رب انار را روی پوست بمالید و چند دقیقه ماساژ دهید و سپس با آب گرم بشویید.

ماسک ورقه ای انار بیو آکوا

این ماسک به سبب آنتی اکسیدان قوی، تقویت چرخه بازسازی سلول، محافظت در برابر اشعه مضر آفتاب، کاهش آثار پیری، جوان سازی بافت پوست، درمان خشکی، نرم کننده و مرطوب کننده به بهترین ماسک انار ساخته شده که برای هر نوع پوستی مناسب است شناخته می شود.

ماست

وقتی ماست به عنوان ماسک صورت استفاده شود، می تواند سلامت پوست را تقویت کند. اسید لاکتیک موجود در ماست منافذ را کوچک می کند و پوست را سفت می کند. با این حال، مطالعات کافی برای اثبات اثربخشی ماست در پوست صورت سفت وجود ندارد. می توانید ماست را مستقیماً روی صورت بمالید یا آن را با مواد دیگر ترکیب کنید تا ماسک صورت درست کنید.

ماسک مرطوب کننده و تقویب کننده هاچانا

بهترین ماسک ساخته شده از ماست که به ایجاد پوست صورت سفت کمک می کند و جدا از آن خواصی چون:

 • مرطوب کننده
 • نرم کننده
 • تنظیم کننده چربی
 • سفید کننده و درخشان کننده
 • کاهش جوش سر سیاه
 • کنترل آکنه
 • ضد التهاب

دارد.پوست صورت سفت

زردچوبه

کورکومین موجود در زردچوبه خاصیت ارتجاعی و آبرسانی پوست را بهبود می بخشد. می توانید خمیری از هر کدام یک قاشق غذاخوری زردچوبه و خامه تازه یا ماست درست کنید و روی صورت خود بمالید. اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه بماند و سپس آن را با آب گرم بشویید.

 1. تغذیه

سیگار نکشید

به جای اینکه شما را مجبور به ترک سیگار کنیم، فقط حقایق را ارائه می کنیم: سیگار کشیدن کلاژن و الاستین را از بین می برد و سطح استروژن را که برای سفت نگه داشتن پوست ضروری است کاهش می دهد.

 غذاهای لاغر بخورید

به خوبی شناخته شده است که غذا می تواند شما را لاغر یا چاق، هوشیار یا خسته، شاد یا غمگین کند. حالا جوانتر یا بزرگتر را به آن لیست اضافه کنید. تحقیقات جدید به ما می گوید که سطوح پایین ویتامین C و روی، در میان سایر مواد مغذی ضروری برای پوست، ممکن است توانایی پوست برای ترمیم خود را مهار کند. برای شادابی پوست، ماهی های چرب (مانند سالمون)، سبزیجات سبز تیره (کلم بروکلی)، بادام و گردو را بیشتر مصرف کنید. و مقدار زیادی چای سبز بنوشید.

زیاد آب بخورید تا هیدراته بمانید.

 1. کاهش وزن

چربی های سرسخت زیر پوست می توانند باعث شل شدن پوست شوند و جلوی داشتن پوست صورت سفت را بگیرند. به این نوع چربی، چربی زیر جلدی می گویند.

اگر ناحیه مشکل‌ساز را نیشگون بگیرید و بیش از چند میلی‌متر پوست وجود داشته باشد، چربی زیر پوستی وجود دارد. از دست دادن این چربی می تواند پوست صورت سفت را به همراه داشته باشد.

پوست صورت سفت

 

 1. لایه برداری

ویژگی بهترین لایه بردار پوست

لایه برداری شیمیایی

برداشتن لایه بیرونی پوست قدیمی می تواند ظاهر شل، افتادگی یا چین و چروک پوست صورت و گردن را کاهش دهد. هنگامی که پوست قدیمی کنده می شود، معمولاً پوست زیرین کمتر چین و چروک و صاف تر می شود. هر چه پوست شل کمتر شود به پوست صورت سفت نزدیکتر می شویم.

بهترین لایه بردار های شیمیایی

لایه برداری با لیزر ابلیتیو

این روش به عنوان “لیزر” نیز شناخته می شود. این شبیه لایه برداری شیمیایی است زیرا خارجی ترین لایه پوست قدیمی را از بین می برد. لیزر همچنین لایه های زیر لایه بالایی را گرم می کند. این گرما باعث تولید کلاژن  و داشتن پوست صورت سفت می شود.

 1. گرما و امواج

چه پوست به دلیل کاهش وزن، بارداری یا ژنتیک شل شده باشد، گرما درمانی یک گزینه عالی برای ایجاد پوست صورت سفت است. این برای هدف قرار دادن پوست شل روی شکم بسیار مفید است و بسیار کمتر از جراحی شکم تهاجمی است.

پوست صورت سفت

پوست صورت سفت با اولتراسوند

در این روش از گرما برای تحریک تولید کلاژن استفاده می شود. انرژی اولتراسوند متمرکز از طریق سطح پوست برای گرم کردن لایه های عمیق تر منتقل می شود.

درمان های فرکانس رادیویی این شکل دیگری از انتقال انرژی ایمن است که پوست را برای القای تولید کلاژن گرم می کند. این روش بر روی لایه بیرونی پوست تمرکز دارد.

درمان های ترکیبی IPL/RF این درمان ها نور پالسی شدید (IPL) و فرکانس رادیویی (RF) را ترکیب می کنند. این فرآیند لایه‌های بیرونی و عمیق‌تر پوست را گرم می‌کند تا تولید کلاژن را تسهیل کند. افزایش کلاژن در پوست سبب ایجاد پوست صورت سفت می شود.

 1. بوتاکس

تعدیل کننده های عصبی این درمان اغلب به عنوان بوتاکس شناخته می شود. سم بوتولینوم که برای رفع چین و چروک شناخته می شود، به پوست تزریق می شود. در حالی که این روش جامع ترین نیست، اما به حداقل زمان بهبودی نیاز دارد و ظاهر پوست شل را هنگام تزریق در نواحی خاصی که عضلات در مخالفت با یکدیگر کار می کنند، کاهش می دهد.

این روش در کمترین زمان ممکن، بهترین نتیجه ممکن را برای داشتن پوست صورت سفت به شما هدیه می دهند.

تمام نکاتی که باید قبل بوتاکس صورت باید بدانیم

 1. مکمل

وقتی صحبت از پوست صورت سفت می شود، چند مکمل وجود دارند که می توانند این کار را انجام دهند. این شامل:

پپتیدهای کلاژن بازار این مکمل در چند سال گذشته به یک دلیل محبوب شده است: این مکمل برای دوباره سازی کلاژن تجزیه شده در بدن عمل می کند. شما می توانید آن را به اشکال مختلف مصرف کنید، از جمله نوشیدنی کلاژن. آن را روزانه و به طور مداوم مصرف کنید تا نتیجه را ببینید.

کرم های سفت کننده

یک انتخاب خوب برای کرم سفت‌کننده، کرمی است که حاوی رتینوئید باشد. رتینوئیدها مشتقات شیمیایی ویتامین A هستند و عبارتند از:

 • ترتینوئین
 • رتینوئیک اسید
 • آداپالن

آنها تکثیر، بلوغ و گردش سلول های پوست را افزایش می دهند. همچنین استفاده از کرم‌های حاوی اسید هیالورونیک را پیشنهاد می‌ شود که مولکول‌های آب را جذب کرده و روی آن‌ها نگه می‌دارد. هیالورونیک کمک می کند به:

 • کاهش عمق چین و چروک پوست
 • افزایش استحکام پوست
 • پوست صورت سفت
 • کاهش زبری پوست

از محصولات مراقبت از پوست که شامل لانولین هستند به دلیل افزایش مداوم میزان درماتیت تماسی (واکنش پوستی آلرژیک) مرتبط با آن اجتناب کنید.پوست صورت سفت

آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها ابرقهرمانان مراقبت از پوست هستند. آنها از پوست در برابر تمام نیروهای شیطانی موجود در محیط محافظت می کنند – همچنین به عنوان مهار کننده ی رادیکال های آزاد شناخته می شوند به علاوه آنزیمی به نام الاستاز را که الاستین را تجزیه می کند، مسدود می کنند. که محصولات حاوی چندین آنتی اکسیدان مختلف را انتخاب کنید آنها اغلب در هم افزایی بهترین عملکرد را دارند.

ویتامین C

این آنتی اکسیدان قوی سلول های آسیب دیده پوست را ترمیم می کند، از پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند و حتی به تولید کلاژن کمک می کند که به داشتن پوست صورت سفت منجر می شود.

لیستی از بهترین مکمل های ویتامین C

الاستین

اگر مجبور بودم یک چیز را برای اصلاح در پوستم انتخاب کنم، الاستین را انتخاب می کردم. خاصیت ارتجاعی همان چیزی است که باعث می‌شود وقتی پوست را فشار می‌دهید، پوست جوان بازگردد. با این حال، واقعیت نگران‌کننده این است که در زمانی که به بلوغ می‌رسیم، ساخت الاستین را متوقف می‌کنیم. استفاده از کرم یا سرم حاوی رتینوئید در روز به تحریک مجدد تولید کمک می کند.پوست صورت سفت

کلاژن

بدون کلاژن، پوست باید همان بافت یک کیف چرمی قدیمی را داشته باشد. خوشبختانه، راهی برای تولید بیشتر کلاژن وجود دارد: رتینوئیدها (دوباره). آنها خانواده نادری از مواد تشکیل دهنده هستند که متخصصان پوست موافق هستند که واقعاً کار می کنند. ما می دانیم که آنها تولید کلاژن و بازسازی سلولی را تحریک می کنند. فرم بدون نسخه، به نام رتینول، می تواند در شش ماه شروع به کار کند. رتینوئیدهای تجویزی قوی تر هستند اما تحریک کننده تر نیز هستند.

سرم ضد پیری طلا و کلاژن بریلی پیشنهاد ما به شما است.

مرطوب کننده

در اینجا یک چیز است که شرط می‌بندیم درباره مرطوب‌کننده‌ها نمی‌دانستید: آنها از پوست در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. کم آبی منجر به استرس اکسیداتیو می شود که رادیکال های آزاد تولید می کند.

بدون رطوبت، پوست شما قادر به ترمیم خود نیست و آسیب بیشتری را متحمل می شود. فقط باید از محصول مناسب استفاده کنید. کلسترول، سرامیدها، اسیدهای چرب ضروری و نیاسینامید از جمله بهترین مواد تشکیل دهنده هستند که سد رطوبتی محافظ پوست را بهبود می بخشند.

بهتر است از صابون ها حاوی سولفات دوری کنید.

کانتورینگ

همه اینها نمونه هایی از تکنیک های کم تهاجمی و غیرجراحی برای کاهش شلی پوست هستند. همچنین جراحی هایی برای از بین بردن شلی پوست وجود دارد. این جراحی ها به عنوان جراحی های کانتورینگ بدن شناخته می شوند.

کانتورینگ صورت چیست؟ + آموزش مرحله ب مرحله

کانتورینگ بدن را می توان به عنوان جراحی تاک یا لیفت نیز نامید. آنها شامل یک برش و برداشتن چربی و پوست اضافی هستند. این جراحی ها معمولاً نیاز به بستری شدن در بیمارستان و سپس دوره نقاهت در منزل دارند.

جراحی همیشه باید آخرین گزینه برای داشتن پوست صورت سفت باشد. برخی از جراحی های انجام شده در قسمت های خاصی از بدن عبارتند از:

 • لیفت صورت
 • لیفت پایین تنه
 • بالابر بازو
 • شکم
 • لیفت بالاتنهپوست صورت سفت

کلام آخر

افتادگی پوست که نتیجه شل شدن پوست است ظاهری زشت به صورت و پوست می دهد این مشکل، نقطه مقابل پوست صورت سفت است که باعث می شود جوانتر به نظر برسید و چهره ای زیباتر به شما می بخشد.

شل شدن پوست سخت نیست اما اصلاح آن مشکل و دشوار است اما غیر ممکن نیست ما در این مقاله 9 تکنیک به غیر از جراحی را آورده ایم که با انجام آنها، پوست صورت سفت به شما نزدیک تر می شود. این تکنیک ها از تغذیه و ورزش کردن شروع می شود تا استفاده از مکمل ها، لایه بردارها، کاهش وزن، بوتاکس، گرما، ماساژ پوست و استفاده از مواد خاصی به عنوان ماسک صورت ادامه می یابد.

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک
اطلاع از
guest
امتیاز
لطفا به محصول امتیاز بدهید
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده تمامی دیدگاه ها